Kaotik etapta sürpriz birinci

Yağmur altında koşulan Fransa Bisiklet Turu’nun açılış etabını Norveç’ten Alexander Kristoff kazandı. Zorlu bir parkurda başlayan turun ilk etabına yağmur damgasını vurdu.  Islak yol koşullara pek çok pedalın düşmesine neden oldu.

Haber.Cem Çetin

Bu yıl 107.si koşulan Fransa Bisiklet Turu’nda açılış etabını Norveçli Alexander Kristoff (BAE-Emirates) kazandı. Büyük bölümü yağmur altında koşulan 156 km’lik ilk etapta, ıslak hava pedallara zor anlar yaşattı. Alaphilippe, Quintana, Sivako ve Pinot gibi önemli isimler düşerek ilk etapta gerilerde kaldılar.

Zafer Kristof’un Açılış gününün zaferi Alexander Kristoff’a gitti. Son 200m’deki nefis atağıyla 33 yaşındaki Norveçli, turun ilk etabını 3 saat 46 dakika 23 saniyede kazanıp, sarı mayonun da ilk sahibi oldu. Favoriler arasında gösterilmeyen Norveçli,  doğru zamanlama ve doğru pozisyon almanın avantajıyla rakiplerini geride bırakmasını bildi. Bundan önceki yıllarda koşulan Fransa Turu’nda 3 etap birinciliği bulunan Kristoff, bu şekilde bu toplamını 4’e çıkarttı.

Bugünkü turda podyumun diğer basamaklarında iki sürpriz isim yer aldı. İkinciliği Danimarkalı Pedersen (Trek), üçüncülüğü Hollandalı Bol (Sunweb) aldı. Etabın favorileri arasında gösterilen Bennett dördüncü, Sagan beşinci, Viviani 6. oldu. Turun favorileri arasındaki Roglic 39., son şampiyon Bernal 45. sırada bitirdi ilk etabı.

Turun ikinci etabı yarın koşulacak. Bir kere daha Nice çevresinde koşulacak etabın uzunluğu 186 km. Bu etapta 2 tane 1.kategori (Col de Colmiane ve Col de Turini: 1.500m) yokuşun bulunması, bugünkü etap birincisi Kristoff’un sarı mayoyu koruma şansını ortadan kaldırıyor. Daha turun başlangıcında böyle bir etabın olması Fransa Turu’nda bir ilk. Keyifli bir etap bisiklet severleri bekliyor denilebilir.