Bayramdan sonrası Aydınlık!  

Türkiye bu salgınla iyi mücadele ederek, aldığı tedbirlerle vaka sayısını kontrol altında tuttu. Bundan sonra hayatın eski normal seyrine dönmesi için atılan adımları bekleyeceğiz.

Futboldan uzak günler geçirsek de, futbolsuz ve sporsuz yapamıyoruz. Büyük bir salgınla karşı karşıyayız. İyileşme eğilimi ağır bassa da, yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. Görünen Türkiye bu salgınla iyi mücadele ederek, aldığı tedbirlerle vaka sayısını kontrol altında tuttu. Bundan sonra hayatın eski normal seyrine dönmesi için atılan adımları bekleyeceğiz.

O normallerden biri futbol. Bildiğiniz gibi 12 Haziran’da ligler kaldığı yerden başlayacak. İlk başta buna bazı kulüpler itiraz etti. Hatta sosyal medyada da çokça itirazlar oldu. Pandemi süreci böyle giderse zaten sorun olmayacaktır.

Trabzonspor camiasından genelde ligler tescil edilsin söylemi geldi. Bana göre yanlış. Liglerin ısrarla tescilini istemek yanlış olur. Sahaya çıkıp, oynayıp kazanacak ve şampiyon olacaksın. Trabzonspor lider değil de averajla ikinci olsaydı liglerin tescil edilmesini taraftarı ister miydi? Bu soruya verilecek cevap, doğruyu bize gösterir.

İkinci nokta, Trabzonspor  hazır kıta. Tüm  yabancıları Trabzon’da. Shorloth hariç hiçbirisi ülkesine gitmedi. Norveçli de gitti geldi zaten. İzlediğim kadarıyla iyi de çalışıyorlar. Lig başlasın göreceksiniz, Trabzonspor puan farkıyla şampiyon olacaktır.

Üçüncü nokta, futbol ekonomisi. Bein Grubu, ödemeleri aksatınca bildiğiniz gibi kulüpler ayağa kalktı. Bein Grubu sezon başı verdiği avansları bu aylardaki ödemelere saydı. Bundan sonra TFF ödeme garantisi aldı ve tüm kulüplerin ağzı açık kaldı. Para gelecek, dertler bitecek çünkü. Bu süreç bize şunu gösterdi; eskisi gibi büyük paralarla oyuncu transferi olmaz. Parası olan daha kolay şampiyon olur. Televizyon naklen yayın ihaleleri devasa fiyatları görmez. Kulüpler bunlara hazırlıklı olsun.

Tüm okurlarımın, ve hemşehrilerimin bayramını tebrik ederim.