Buradasınız: Home » Basketbol » Barca; Fener’i kötü çarptı  

Barca; Fener’i kötü çarptı  

Barca; Fener’i kötü çarptı   

Kağıt üzerinde maçın favorisi F.Bahçe’ydi. Ancak “yaralı” Barca öyle muhteşem bir başlangıç yaptı ki, skor bir anda 30-13 İspanyollar lehine oldu. Sarı lacivertlilerin geri dönüş çabaları galibiyete yetmedi. Obradoviç’in yanlış oyuncu tercihleri, sürpriz mağlubiyetin temel nedenlerinden biriydi. Kadrodaki sorunlar nedeniyle F.Bahçe’yi zor günler bekliyor denilebilir.

İki gün önceki Asvel galibiyetiyle toparlanma yolunda olumlu sinyaller veren F.Bahçe, Barcelona karşısında belki de sezonun en kötü performansını ortaya koydu. Herkes F.Bahçe’den, sıkıntılı  bir dönem geçiren Barca karşısında farklı bir galibiyet bekliyordu. Ne var ki, evdeki hesap çarşıya uymadı. Maça çok iyi başlayan Barca, 12.dakikada skoru 30-13 yaptı. F.Bahçe’nin ilk 5’inde sahaya çıkan yeni ABD’li Malcolm Thomas takımın en kötüsüydü. F.Bahçe’liler bu ABD’liyi çok aramışlar mı ? Gönderdikleri Stimac’ın tırnağı bile olamaz !Anayın o kadar kötü ! Bu ABD’li Asvel maçında da sırıtmıştı ama rakip zayıf olup, takım da maçı domine edince bu olumsuzluk ortaya çıkmamıştı. Ancak Thomas, F.Bahçe’nin şu kadrosuna yakışan bir isim kesinlikle değil. 4 dakika sahada kaldı bir daha da süre alamadı.

Barca, Fener’in 5 numaradaki bu zaafını çok iyi kullanıp, maçın başında epey bir sayı üretti. Farkın kısa sürede açılmasının nedenlerinden biri buydu. Bir diğeri de, yine Obradoviç’in ilk 5’de yer verdiği Fransız playmakerWestermann’ın kötü performansıydı. 3 dakikada Fransız playmaker 2 defa top kaybedince, Thomas gibi bir daha süre alamadı. Sahaya sürdüğünüz ilk beşin 1 ve 5 numarası bu kadar kötü olunca, rakip sizi sahadan siler. İlk çeyrek bittiğinde skor 24-12 Barca lehineydi. 12.dakikada skor 30-13 oldu. İlk çeyrekte Fener için kötü olan bir başka şey, Vesely’nin kısa sürede 3 faul üst üste almasıydı. Çek uzunun yerine Lauvergne saha sürüldü. Fransız uzun da asla bu takımın oyuncusu olmayı hak etmiyor. Ne şutu var, ne de savunması. Ve F.Bahçe bu Fransız’a yılda tam 1.7 milyon euro para ödüyor !

Mucize geri dönüş !

Sayı üretemeyen, ribaund alamayan ve saçma sapan top kayıpları yapan F.Bahçe’nin, bu görüntüsüyle farkı eritip Barca’yı yenmesi pek mümkün değildi. F.Bahçe’nin imdadına Pesiçyetişti ! Rakip takımın Sırp coachu, maç boyunca o kadar çok oyuncu rotasyonuna gitti ki, adeta işleyen çarkı işlemez hale getirdi. Barca’nın oyununda Claver önemli bir isimdi. İkinci çeyrekte Claver’in oyunda olmadığı dönemlerde F.Bahçe, Sloukas ve De Colo’nun bireysel gayretleriyle farkı eritti. İlk yarı tamamlandığında Barca öndeydi ama F.Bahçe’de 17’lere çıkan farkı 3’e indirmeyi başarmıştı (39-42). Üçüncü çeyrekte Barca kaçtı, F.Bahçe kovaladı. Aradaki fark ağırlıklı olarak 4-5 arasındaydı. Fener’de Nunnally’nin 2 kritik 3’lüğü tribünleri gaza getirse de, dağınık görüntüdeki F.Bahçe skoru lehine çevirecek hamleyi yapamadı.

Son çeyrekte Fener, önce Dixon’un basketiyle 62-61, sonra da Vesely’nin basketiyle 64-63 öne geçse de, devamını getiremedi. Mirotic, Delaney, Davies ile etkili olup 10-2’lik bir seri yakalayan Barca, farkı bir kere daha açıp, üstünlüğün rakibine kabul ettirdi. Son dakikalarda F.Bahçe’nin gayreti sonucu değiştirmeye yetmedi.  Bu akşamki maç gösterdi ki, herkesin öve öve bitiremediği Obradoviç elindeki oyuncuları doğru kullanamıyor. Sırp coach bu yanlışlarıyla dağılmış bir görüntü sunuyor. Ayrıca Fener’de saha içinde takımın patronu kim belli değil ? Yeni transfer De Colo mu yoksa emektar Sloukasmı ? Bu ikili arasında ciddi bir uyum ve ego sorunu var. İşler iyi giderken sorun yok gibi ama işler biraz sıkıntılı olduğunda iki isim de bireyselliğe kaçıp, oyun disiplininden kopuyorlar. Uzun pozisyonunda sıkıntı büyük. Vesely’nin durumu ortada. Williams iyi niyetli ama F.Bahçe’nin ihtiyacına cevap verecek düzeyde mi ? Yeni transfer Thomas’i yazının başında yazdım. Forvetler de sorunlu…Kaliniç ? İstikrarsız ve asla güven vermiyor. Datome de dökülüyor. Anlayacağınız bu 30 milyon euroluk Fener’in işi bu sene zor. Belki play-off, 30 milyon euronun hatırına mümkün olabilir ama Final Four çok ama çok zor gözüküyor.

 

Bizi Takip Edin

0

20

fb-share-icon20

© 2011 Powered By atokyayinlari.com