Buradasınız: Home » Yazarlar » Arjantin, İspanya’ya hafif geldi…  

Arjantin, İspanya’ya hafif geldi…  

Arjantin, İspanya’ya hafif geldi…   

Basketbolda Dünya Kupası İspanya’nın zaferiyle son buldu. Çekişmeli bir final bekleyen basketbol severler büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Çünkü İspanya final randevusunu baştan sona domine etti.

Finalin sürpriz takımı Arjantin, İspanyolların müthiş basketboluna cevap veremedi. Tangocuların 39’luk delikanlısı Scola’nın İspanyolların etkili savunmasına takılması, finalde ibreyi İspanya lehine çeviren etkenlerin başında yer aldı.

İspanya hakkıyla…

Kağıt üzerinde favori olan taraf rahat kazandı. Finalini favorisi elbette İspanya’ydı. Arjantin’den bir sürpriz bekleyenler de vardı…. Ancak İspanya kadro derinliğini o kadar iyi kullandı ki, Arjantin’i maçın hiçbir bölümünde oyuna ortak etmedi. Birbirini çok iyi tanıyan iki ekolün buluşmasıydı bu Dünya Kupası’nın finali. İspanya’nın Avustralya maçında çok fazla zorlanması, “Acaba Arjantin de aynı direnci gösterebilir mi ?” sorusunu getiriyordu. Ancak İspanya’nın rakibini çok iyi analiz etmesi, Avustralya maçından farklı bir görüntüyü ortaya çıkardı final randevusunda.

İspanya, Arjantin’in en büyük silahı Scola’yı çok iyi savunup, hücumda da derli toplu oynayınca, skor avantajını maçın hemen başında yakaladı ve maç boyunca da kaybetmedi. İspanya’da tam 6 oyuncu 10 ve üzerinde sayı attı. Bundan önceki maçlarda harikalar yaratan Arjantin savunması, bu defa İspanyol oyuncuları durdurmakta pek başarılı olamadı. Çünkü İspanyollarda her oyuncu, skor üretti. Hernangomez kardeşler ve RudyFernandez çok can yakan basketlere imzalarını attılar. Ayrıca Rubio 20, Llull 15, Gasol 14 sayılık katkı verdiler.

Scola etkisizdi

Mütevazi bir kadroyla oynayan Tangocuların, Scola’dan verim alamaması, turnuva boyunca en büyük silahları olan 3 sayılık atışlarda düşük isabet oranı mağlubiyeti getiren etkenlerdi. Maç boyunca Scola 10’da sadece 1 isabet sağlayabildi. İspanya’nın etkili savunması Scola’yı durdurdu ama Arjantinli efsane oyuncunun şansı da bugünkü finalde yanında değildi. Scola’nın boş şutları da girmedi. Bu olumsuzluğun nedeni, yorgunluk ya da final gerginliği olabilir mi ?

Scola gibi diğer Tangocular da bu final maçında bekleneni veremediler. Bunda İspanya’nın gerekli tedbirleri alması önemli bir etkenken, diğer bir etken Arjantinli oyuncuların fiziksel yorgunluklarıydı. Sınırlı kadroyla 5 günde Sırbistan ve Fransa’yı devirdikten sonra, İspanya maçını coşkulu bir tempoyla oynamaları zor gözüküyordu. Zoru gerçekleştiremediler. Ama basketbolları izleyenlere yine de keyif verdi. Teşekkürler Arjantin, tebrikler İspanya… Seeyou in Tokyo 2020

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com