Nasıl bir stat ortamı olacak ?  

Süper Lig’te corona virüs nedeniyle duran maçlar, hafta sonu itibariyle başlıyor. Seyircisiz oynanacak maçlarda ev sahibi kulüpler, bu olumsuzluğun üstesinden gelebilecek yaratıcılıklarını kullanabilecekler mi ?

Seyircisiz futbol elbette kötü bir şey ! Ancak şimdilik yapacak bir şey yok. Maçlar seyircisiz oynanacak. Bu durumdan futbolcular olumsuz etkilenecek; çünkü seyirci faktörünün oyuncu motivasyonuna etkisinin en az %50 olduğu söylenir. Peki; teknolojik imkanlar kullanılıp, stat ortamı bir şekilde cazip hale getirilebilir mi? Elbette getirilebilir. Bunun örnekleri var…

Tunus örneği

Arap Baharı sonrası dönemde Tunus’ta futbol maçları seyircisiz oynandı. O zaman diliminde CS Hammam-Lif kulübü, ligin son maçı öncesi, önemli bir projeye imza attı. Ligte kalıp kalmayacağının belli olacağı 90 dakika için CS Hamman Lif kulübü taraftarlarının desteğine başvurdu. Kulübün talebi; 12 bin kişilik statta takımın yalnız bırakılmamasıydı. Seyirci yasağına rağmen taraftarlar kulübün talebini nasıl yerine getirileceklerdi ?

Müthiş süreç başladı. Önce stadın tribünlerine hoparlörler yerleştirildi. Toplam sayının 40 olduğu söylenir. Sonra akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilecek “Mobilizingthe 12th Man” adlı bir aplikasyon hazırlandı. Kulüp yetkilileri, taraftarlarından maç oynanırken bu aplikasyon aracılığıyla takımlarına destek olunmasını istediler. Aplikasyon üzerinde gol sevinci, ıslık, tezahürat, alkış gibi seçenekler bulunmaktaydı.

Oyunculara destek şart !

Aplikasyon kullanımı sonuç verdi. 12 bin kişilik statta 90 bin kişilik destek sağlandı. Maçı sahada yaşayanlar, maç sonrası yorumlarında, “Böyle bir ortam tahmin etmiyorduk; kendimizi asla yalnız hissetmedik. Destek motivasyonumuzu arttırdı” şeklinde açıklamalarda bulundu. Maçın skorunu mu merak ettiniz ? Ev sahibi 1-0 kazanarak kümede kaldı. Anlayacağınız, yaratıcılık sonuç verdi.

İki hafta önce Danimarka Ligi takımlarında FC. Aahrus, tribünlere yerleştirdiği perdeler  üzerinden taraftarlarının maçı  zoom programı üzerinden canlı izlemelerini sağlamıştı. Almanya’da  Monchengladbach ise kulübü taraftarlarının kartondan posterlerini yapıp, tribünlere yerleştirmişti. Bu örnekler yaratıcılıkta sınır tanınmadığını ortaya koyuyor. Biz de bu konuda fena sayılmayız. Bakalım ne tür yaratıcılıklara şahitlik edeceğiz ?