Bu Slovenler harika çocuklar !  

Fransa Bisiklet Turu’nda Sloven fırtınası esmeye devam ediyor. Pyrennées’ler de koşulan 9.etaba Sloven pedallar damgasını vurdu.

Haber: Cem Çetin

Fransa Bisiklet Turu’nda Pau- Laurens arasında koşulan 153 km’lik 9.etap Sloven pedalların gövde gösterisine sahne oldu. Etabı TadejPogacar (BAE-Emirates) kazanırken, bir diğer Sloven PrimozRogliç (Jumbo-Wisma) genel klasman liderliğine yükseldi.

İsviçreli’ye yazık oldu

Bugünkü etabı son bölümü ilginç görüntülere sahne oldu. Etabın 80 km’lik bölümünü tek başına önde geçen İsviçreli MarcHirschi (Sunweb), dikkat çekici performansını etap birinciliğine yansıtamadı. Bu olumsuzluğun nedeni İsviçreli pedalın, sprint atağını erken başlatmasıydı.  Bu durum en çok Sloven pedallar Rogliç ve Pogacar’ın işine yaradı.

Bitiş çizgisini Pogacar 3 saat 55 dakika 17 saniyede ilk sırada geçerken, etap ikinciliği Rogliç’in oldu. Günün şanssız ismi İsviçreli Hirschi ise 3.sıarada kaldı. Bu 3’lüden hemen sonra EganBernal ve MikelLanda sıralandı. Bugünkü etaba sarı mayoyla başlayan Adam Yates ise birincinin 54 saniye gerisinde kalarak genel klasman liderliğini kaybetti.

Sarı mayo el değiştirdi

9.etap sonunda genel klasman liderliği el değiştirdi. Bugünkü etabın ikincisi Rogliç liderliğe yükseldi. Rogliç’in hemen arkasına ise, bugünkü etap performansıyla son şampiyon Kolombiyalı Egan Bernal yerleşti. Rogliç ile Bernal’ı21  saniyelik zaman farkı ayırıyor. Tur başlamadan önce, bu iki isim turun iki büyük favorisi olarak gösteriliyordu. Yapılan tahminler yanlış çıkmadı. Turun geri kalan etapları, bu ikilinin müthiş kapışmasına sahne olacak gibi duruyor.

Genel klasmanın 3. ve 4.basamağında Fransız pedallar bulunuyor. 28 saniye zaman farkıyla Guillaume Martin (Cofidis) üçüncü, 30 saniye zaman farkıyla RomainBardet  dördüncü sırada yer alıyor. Bugünkü etabın birincisi Pogacar ise 44 saniye zaman farkıyla 7 basamakta oturuyor. Fransa Bisiklet Turu’nda pazartesi günü etap bulunmuyor. Pedallar haftanın ilk gününü dinlenerek geçirecekler.