Buradasınız: Home » Futbol » Sorun Muriç’te mi yoksa kural maddesinde mi ?  

Sorun Muriç’te mi yoksa kural maddesinde mi ?  

Sorun Muriç’te mi yoksa kural maddesinde mi ?   

Oyun kurallarını belirleyenler, karar alma mekanizmasının başında bulunanlar. Bu kuralları belirleyenler, yanlışlarını gördüklerinde bir değişikliğe gitme ihtiyacı duyuyorlar mı ? F.Bahçe’li Vedat Muriç’in gördüğü kartlar da sorun nerede ? Futbolcunun davranışında mı yoksa kural içeriğinde mi ?

F.Bahçeli Vedat Muriç, son Gaziantep maçında gördüğü sarı kartla toplamını 4 yapıp, bu hafta sonu oynanacak Başakşehir maçında cezalı duruma düşmüştü. Ancak F.Bahçe’nin golcüsü maç devam ederken, gördüğü kırmızı kartla oyun dışı kalarak, cezasını Türkiye Kupası maçında çekme fırsatını yakaladı. Böylece Muriç, Başakşehir maçında oynayabilecekti… Burada F.Bahçeli oyuncunun bilerek kırmızı kart görüp görmediğini tartışmak aslında çok anlamsız. Birileri kalkıp, “Bilerek gördü” derken, birileri de doğal olarak bu yaklaşımı kabul etmeyecek. Konunun uzağında olan kamuoyu ise kimin doğru söylediğini ya da haklı olduğunu hiçbir zaman bilmeyecek. Böyle bir durumda ne yapmak gerekiyor ?

Böyle durumlarda oyun kurallarını gözden geçirmek gerekiyor. Birileri yaptı diye oyun kuralları aynı kalacak değil. Birilerinin yanlış hazırladığı oyun kuralları pek tabii ki düzeltilebilir, değiştirilebilir. Vedat Muriç’in durumundan yola çıkıldığında, değişiklik şu şekilde olabilir: Futbolcu 4.sarı kartı gördüğünde, otomatik olarak bir sonraki lig maçında cezalı duruma düşer. Eğer futbolcu gördüğü sarı karttan sonra bir de kırmızı kart görürse, o zaman bir sonraki resmi maçtan da men cezası alır. Bu iki aşamalı karara göre, Vedat Muriç 4.sarı kartını görüp cezalı duruma düşmüştür. Bu ceza kesindir. Gördüğü ikinci kırmızı kart ise bir sonraki resmi maç için geçerlidir. Eğer lig maçı arasına kupa maçı sıkışmışsa, ceza kupa maçında uygulanır.

Böyle bir kural olsa, Muriç hem lig hem de kupa maçında oynamayacaktır. Böylece kamuoyu futbolcunun gördüğü kırmızı kartı, anlamsız bir şekilde tartışmayacaktır. Belki kural böyle olsa, futbolcu o kırmızı kartı belki görmeyecektir. Bu kuralları gözden geçirmek çok zor bir görev mi ?Bu değişiklikleri yapmak, futbolun marka değeri açısından bir zorunluluk. Neden hala bekleniliyor ? Sezon devam ederken elbette kural değişikliği söz konusu olmaz. Ancak ilgili kurullar toplanır, kart sorunu gündemdeyken yeni karar alınır ve gelecek sezondan itibaren yürürlüğe gireceği kamuoyuna duyurulur.  Yanlıyor muyum ?

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com