Buradasınız: Home » Basketbol » Muhteşem Arjantin, Sırpları fena dağıttı  

Muhteşem Arjantin, Sırpları fena dağıttı  

Muhteşem Arjantin, Sırpları fena dağıttı   

Dünya Kupası’nda ilk çeyrek final maçında sevinen taraf Arjantin oldu. Kağıt üzerinde belki Sırbistan favoriydi ama Güney Amerikalılar müthiş bir takım oyunuyla yarı finale yükselen taraf oldular.

Doç: Dr. Cem Çetin

Dünya Kupası’nda ilk çeyrek final maçında sevinen taraf Arjantin oldu. Kağıt üzerinde belki Sırbistan favoriydi ama Güney Amerikalılar müthiş bir takım oyunuyla yarı finale yükselen taraf oldular. Tangocuların galibiyetinde belirleyici faktörler Campazzo ve 39’luk Luis Scola’ydı.  Campazzo 18 sayı ve 12 asistlik bir performans ortaya koyarken, tecrübeli pivot Scolada 20 sayıyla takımının skoreri oldu. Favori Sırbistan ise maç boyunca galibiyeti getirecek bir oyun sergileyemedi. Bu olumsuzlukta Sırp coach Djordjevic’in yanlış tercihleri ön plandaydı.

Play maker faktörü    

Günümüz basketbolunda başarı için, takımı oynatmayı düşünen iyi bir playmaker’a ihtiyaç duyuluyor. Arjantin’in kadrosunda bu özellikte 2 oyuncu olunca, Tangocular’ın Sırbistan’ı devirmesi hiç de zor olmadı. Tangocuların 1 numaralı oyun kurucusu Campazzo’nun muhteşem asistleri, maç boyunca Arjantin’in skor avantajını korumasını sağladı. 40 dakikalık sürede Real Madrid’li Campazzo tam 12 asist yaptı. Campazzo dışında Vildoza ve Laprovitolla’un da asistleri Sırpların canını fazla yaktı.

Arjantin’in galibiyetinde bir diğer etken, kritik 3’lük basketlerdi. Tam 5 oyuncudan 3 sayılık basketler bulan Arjantin, 97 sayının 36’sını bu dış atışlardan üretti. Sırp savunması Arjantinli oyuncuların 3’lük atışlarını engelleme konusunda yetersiz kaldı. Bu yetersizliğin nedeni, Arjantinli kısaların boş arkadaşlarını topla buluşturma becerileriydi. Garino ve Vildoza çok can yakan 3’lükler ürettiler. 39’luk pivot Scola bile 2 tane 3’lük baskete imzasını attı.

39’luk Scola farkı

Scola demişken 39’luk Arjantinli pivotu ayakta alkışlamak lazım. Takımının en skoreri olan Scola, hem savunma hem de hücumdaki gayretiyle göz doldurdu. Özellikle maçın son çeyreğinde 2 kritik 3’lük kaçırdıktan sonra, Campazzo’nun asistlerini baskete çeviren tecrübeli pivotun 6 sayısı Sırpların bütün umutlarını söndürdü. Sırp savunmasının Scola’yı durduramamasının en önemli nedeni, Sırp coach Djordjevic’in tercihleriydi. Sırp coach elindeki Milutinov, Raduljica gibi tecrübeli pivotları kenarda unutunca, Scola Sırbistan pota altında devleşti.

Turnuva başlamadan önce favoriler arasında gösterilen Sırbistan’ın biraz şişirildiğini düşünüyorum. Her ne kadar kadrosunda bir sürü NBA oyuncusu olsa da, öncelikli olarak takımı oynatmayı düşünen bir playmaker’a sahip olmaması, ayrıca coach Djordjevic’in pivotsuz oynama arzusu Sırpların çeyrek finalde havlu atmasına neden oldu.  Tahmin ediyorum 1 yıl sonraki Olimpiyat elemelerinde Sırbistan’ın başında başka bir coach, kadroda da tecrübeli playmaker Teodosiç mutlaka olacaktır.

 

Bizi Takip Edin

0

20

fb-share-icon20

© 2011 Powered By atokyayinlari.com