Buradasınız: Home » Atletizm » İstanbul Maratonu’nda rekor kırıldı! 

İstanbul Maratonu’nda rekor kırıldı! 

İstanbul Maratonu’nda rekor kırıldı! 

Vodafone İstanbul 14. Yarı Maratonu’nda hem erkekler hem de kadınlarda Kenyalı atletler şampiyonluğa ulaştı. Erkeklerde Benard Negno 59 dakika 56 saniyeyle birinci olurken, kadınlarda Ruth Chepngetich, 1 saat 5 dakika 30 saniyeyle parkur rekoru kırarak ipi göğüsledi.

“Gel beraber koşalım” sloganıyla tarihi yarımadada gerçekleştirilen ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) kriterlerine göre bu yıl da altın kategoride koşulan organizasyonda, 21 kilometrelik yarı maraton ve 10 kilometre koşularına 60’dan fazla ülkeden 8 binin üzerinde çipli atlet katıldı.

Yenikapı Miting Alanı önünde başlayan yarışın startı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcıları Hamza Yerlikaya ile Halis Yunus Ersöz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy tarafından verildi.
Yine aynı noktada biten yarı maratonda, erkeklerde yarışa “tavşan atlet” olarak katılan Kenyalı Benard Ngeno, 59 dakika 56 saniyelik zamanıyla birinci oldu. Ngeno’nun ardından Etiyopyalı Abayneh Degu 59 dakika 58 saniye ile ikinci, Kenyalı Hillary Kipchumba ise 1 saat 1 saniyelik dereceyle üçüncü sırayı aldı.
Kadınlarda Kenyalı Ruth Chepngetich, 1 saat 5 dakika 30 saniyelik derecesiyle, parkur rekoru kırarak birinci oldu. Yarışı aynı ülkeden Dorcas Jepchirchir Tuitoek 1 saat 6 dakika 33 saniyeyle ikinci, Etiyopya’dan Helen Tola da 1 saat 6 dakika 45 saniyeyle üçüncü tamamladı.

TÜRK SPORCU SIRALAMASI
Yarı maratonda Türkiye adına en iyi dereceyi, milli atlet Yasemin Can elde etti.
Yasemin, 1 saat 8 dakika 29 saniyelik derecesiyle kadınlar genel klasmanda 5. sırada yer aldı.
Erkeklerde ise Ali Kaya, 1 saat 58 saniyelik derecesiyle yarışı genel klasmanda 6. tamamladı. Aras Kaya da 1 saat 2 dakika 21 saniyelik zamanla 12. oldu.
Etkinlikte yarışan Türk sporcuların sıralaması ise şöyle oluştu:
Erkekler:

1- Ali Kaya (01.00.58)
2- Aras Kaya (01.02.21)
3- Yavuz Ağralı (01.04.17)
Kadınlar:

1- Yasemin Can (01.08.29)
2- Fadime Çelik (01.14.50)
3- Fatma Arık (01.17.30)
MADALYA TÖRENİ

Yarışların ardından düzenlenen törende, dereceye giren sporculara kupa, madalya ve ödülleri verildi.
Dereceye giren sporcular ödüllerini Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın elinde aldı.

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com