Buradasınız: Home » Yazarlar » Avcı’yı Lens kurtardı !  

Avcı’yı Lens kurtardı !  

Avcı’yı Lens kurtardı !   

Beşiktaş, 10 kişilik Kasımpaşa’yı uzatmalarda bulduğu golle galibiyet kapısını açarken, oynadığı futbol bir kere daha gelecek için umut verici bir özellikte değildi. Fikstür avantajı biten Kara Kartal’ı bundan sonra sıkıntılı günler bekliyor.

10 kişiyle atılan 2 gol !

Maçın favorisi Beşiktaş’tı. Çünkü üst üste 5 haftadır kazanan bir Beşiktaş, diğer tarafta ise üst üste 4 maçtır kaybeden bir Kasımpaşa vardı. Son derece kötü bir dönem geçiren ev sahibi, hafta başında teknik direktör değişikliğine de gitmişti. Bu kadar sıkıntılı Kasımpaşa’da ayrıca Fernandez ve Aytaç Kara gibi eksik oyuncular da vardı. Bu şartlarda başlayan maçın 15.dakikasında Kasımpaşalı Karim Hafez’ın kırmızı kartla oyun dışı kalması, “Beşiktaş bu maçı rahat kazanır” düşüncesini beraberinde getiriyordu. Ne var ki, Kasımpaşa öyle doğru bir futbol oynadı ki, favori Beşiktaş karşısında 2 defa skor avantajını eline geçirip, neredeyse maçı da kazanıyorlardı. Ama şans bir kere daha Beşiktaş’ın yanındaydı…

Kağıt üzerinde Kasımpaşa, bulunduğu yeri hak eden bir takım değil. Lacivert beyazlılar Süper Ligin en iyi kadrolarından birine sahipler. Ne var ki, kötü bir dönem içindeler. Bu olumsuzluğun nedenlerindenbiri, önemli oyuncularının (Thiam, Yusuf, Pavelka) sakatlıkları. Bu sürede şans faktörü de Kasımpaşa’nın yanında olmadı. Yeni teknik direktörleri Tayfur Havutçu ile bundan sonraki haftalarda düzlüğe çıkacaklarını tahmin ediyorum. Kasımpaşa’nın en güçlü tarafı, geçiş oyununu etkili oynama becerisi. Bu özellik ev sahibine, Beşiktaş karşısında 2 gol getirirken, bu toplam 3-4 de olabilirdi. Skor 2-1 Kasımpaşa lehineyken, ev sahibinin Mustafa Pektemek ile müsait pozisyonu değerlendirememesi Beşiktaş’ı maçta tuttu.Yoksa skor daha farklı olabilirdi.

Güneş-Avcı farklılığı

Gelelim Beşiktaş’a… Son 5 haftanın 15 puanlı takımı, Kasımpaşa önünde son derece kötü bir görüntü sergiledi. Siyah beyazlı futbolcular (Gökhan Gönül, Caner Erkin, Atiba hariç) isteksiz, tutuk ve dağınıktılar; aralarında bir uyum da yoktu; ayrıca gereksiz paslaşmaları da, tehlikeli top kayıplarına neden oldu. Aslında bu kötü görüntü, bundan önceki maçlar için de söz konusuydu. Ancak sorunlu takımlara karşı kazanılan maçlar, bu kötü futbolun üstünü örtüyordu. Peki neden Beşiktaş, 10 kişi kalan sıkıntılı Kasımpaşa’ya üstünlüğünü kabul ettiremedi ? Bu sorunun cevabı, Beşiktaş’ın oyun felsefesinde yatıyor. Şenol Güneş döneminde coşkulu, atak bir futbol oynayan Beşiktaş, Abdullah Avcı yönetiminde yavaş, temkinli ve keyif vermeyen bir futbol oynuyor.“Ne oluşa olsun top bizde olsun” mantığından Beşiktaş’ın kurtulması lazım.

Beşiktaş’ın bu yavaş tempolu ve gereksiz pasa dayalı futbolu, rakipler için bir avantaj oluşturuyor. Çünkü rakip savunmalar yerini alıp, pek açık vermiyorlar. Kara Kartal’ın Avcı patentli bu göze hoş gelmeyen, primitif futbolu gelecek maçlar için baş ağrıtacak gibi gözüküyor. Beşiktaş’ın bir başka sorunu da Burak. Geçen hafta egoistlikle eleştirdiğim Burak, Şenol Güneş dönemindeki kadar verimli oynamıyor ve rakip stoperler arasında kayboluyor.Avcı’nın acilen Burak’ı hizaya getirmesi şart. Elinde Umut gibi bir değer var. Kenardan gelip attığı 2 golle Umut, “Bana güvenin” mesajını verir gibiydi.Umut’un en dikkat çekici özelliği, top takibini çok iyi yapıp, pozisyon alması. Kasımpaşa maçında attığı 2 gol, bu özelliğinin bir sonucuydu. Avcı’nın ödül ve ceza sistemini devreye sokması sorunların çözümünde sonuç verebilir…

Bitirirken Lens’e de bir alkış tutalım. Benim en çok eleştirdiğim isimlerden biri olan Lens, son golde Umut’a harika bir asist yaparak Beşiktaş’ı galibiyete taşıyan isim oldu. Hollandalı futbolcu bu olumlu görüntüsünü, diğer maçlara da taşırsa, ilk 11’in değişmez ismi olur ve sorunlu sağ kanatın daha verimli hale gelmesini sağlar. İkinci sıraya oturan Beşiktaş’ın 6 maçlık galibiyet serisi bakalım gelecek haftaki Malatya maçıyla devam edecek mi ? Sergen Yalçın’ın talebeleri her ne kadar 5 haftadır kazanamasalar da,Süper Ligin iyi takımları arasındalar. Beşiktaş için kolay bir 90 dakika olmayacağı bir gerçek.

 

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com