DOLAR 33,0580
EURO 36,0401
ALTIN 2.561,04
BIST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Açık
İstanbul
35°C
Açık
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 28°C

Türkiye’de 10 çocuktan 2’si düzenli spor yapıyor

06.04.2015
A+
A-

P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Türkiye çapında başlatılan “Olimpik Anneler” projesi kapsamında “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi.

Prima, Ariel, Gillette, Orkid ve Head & Shoulders gibi markaların yaratıcısı olan P&G, Türkiye çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle Olimpik Anneler projesini yürütüyor.

Türkiye’de çocukların sporla büyümesini sağlamak amacıyla yürütülen Olimpik Anneler projesinin temel hedefi, bugün ve gelecek nesiller için bireylerin yaşamlarını iyileştirmek üzere ülke çapında spor bilincini yaygınlaştırmak. Bu hedefe gidecek olan yolda somut adımlar atılmasını sağlayacak yol haritasını oluşturmak için ülke çapında “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi. P&G tarafından, Türkiye’de spor konusundaki mevcut tabloyu gözler önüne sermek, anneler ve çocukların spor bilincini ve alışkanlıklarını ölçümlemek üzere bir saha araştırması yaptırıldı.

TNS’ye yaptırılan araştırma kapsamında metropol (İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir), batı, orta ve doğu olarak ayrılan 4 bölgeyi temsilen seçilen 1013 kişiyle görüşüldü. 5-13 yaş arası çocuk sahibi olan 25-45 yaş aralığındaki anneler arasında yapılan “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması, ülkedeki spor yapma alışkanlıklarıyla ilgili çarpıcı veriler içeriyor.

Türkiye’de 10 çocuktan sadece 2’si bilinçli olarak spor yapıyor

Erkek çocuklarının en çok yaptığı sporların başında futbol, basketbol ve koşu yer alıyor. Kız çocukları ise en çok yüzme, bisiklet ve voleybol ile ilgileniyor. 100 aileden sadece 1’i çocuğunu spora yönlendirmeden önce araştırma yapıyor. Çocuklar spor yapmak yerine bilgisayar başında vakit geçiriyor.

Anneler çocuklarının boş zamanı olmamasından yakınmalarına rağmen çocuklar ortalama 2 saatlerini TV/ PC başında geçiriyorlar. Düzenli spor yapmayan çocuklar spor yapan çocuklara oranla daha fazla televizyon izliyor. Üstelik tatil zamanlarında da spor yapma oranlarında hiç bir artış görülmüyor.

Sporun bölgelere göre değişiklik gösterdiği görülüyor

Orta ve batı bölgelerinde düzenli spor yapan çocukların sayısı diğer bölgelerdekilere oranla daha fazla. Doğudakiler düzenli spor yerine sokakta oyun oynamayı tercih ederken metropollerdeki çocuklar zamanlarını televizyon veya bilgisayar başında geçiriyor.

Ebeveynlerde de spor yapma oranları çocuklarınkinden çok farklı değil

Her 10 anneden 1’i ve her 10 babadan 1’i düzenli spor yapıyor. Spor yapan annelerin yaklaşık yarısı spor olarak yürüyüş yapıyor, bunu da daha çok çocuklarını okula götürme, markete gitme gibi aktiviteler için gerçekleştiriyorlar. Erkeklerse en çok yürüyüş ve futbolla ilgileniyor.

Ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75 ama talep düşük

Türkiye’deki spor tesisleri sayısı sanılanın aksine ortalamanın üzerinde bir orana sahip. Anket yapılan bölgelerde ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75. Bu rakam Türkiye’de spor tesislerinin arttığına işaret etmekle beraber spor yapma oranlarında yükselme gözlemlenmiyor. Özel spor salonu üyeliği ise sadece yüzde 3’lük bir kesimi kapsıyor. Olimpik Anneler Kurulu kuruldu.

Proje spora önem veren ünlü sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan “Olimpik Anneler Kurulu” tarafından da destekleniyor. Olimpik Anneler Kurulu’nda şu isimler yer alıyor: Milli sporcu anneleri Alev Aydemir, Belma Alben, Nursel Vardarlı, Serpil Soylu, triatlon sporcusu Dilek Baytan, eski profesyonel basketbolcu Gergena Branzova, özel sporcu annesi Gülser Özkan ve gazeteci Yonca Tokbaş.

Her biri farklı görevler üstlenen Olimpik Anneler Kurulu üyeleri il il gezerek buralardaki spor potansiyelini ortaya çıkarmak üzere valilik ve il gençlik ve spor müdürlükleri gibi birimleri ziyaretlere başladı. Olimpik Anneler Kurulu ilk ziyaretlerini Türkiye’de en az lisanslı kadın sporcunun olduğu Bayburt’a yaptı ve Bayburt Valiliği’ni ziyaret etti. İkinci ziyaretlerini Çanakkale’ye yapan Olimpik Anneler Kurulu, Çanakkale Valiliği’ni ziyaret edip bölgede öne çıkan spor olanakları üzerine görüşmelerde bulundular. Anneler son olarak lisanslı faal sporcu sayısı, büyük kentlerin tümünden fazla olan Kocaeli’ni ziyaret edip Kocaeli Valisi ile ildeki spor potansiyelini görüştüler. Olimpik Anneler Kurulu’nun il ziyaretleri önümüzdeki dönemde de devam edecek. İllerdeki ihtiyaçlar doğrultusunda illerdeki yatırımlarımıza yön vereceğiz.

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, araştırma sonuçlarından yola çıkarak Olimpik Anneler Kurulu’nun da desteği ile Türkiye çapında spor yapma bilincini arttırmaya yönelik kampanyalar düzenleyeceklerini açıkladı ve şöyle devam etti.

“Bu araştırma ışığında çocukların düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalarına ve daha özgüvenli, sosyal, başarılı, sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmelerine katkı sağlayabilmek için çeşitli kampanyalar düzenleyeceğiz. Kampanyanın ülke çapına yayılması için “Olimpik Anneler Kurulu” ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde bilinçlendirme aktiviteleri yapacağız. Bu proje kapsamında çocuğuna spor yaptıran her annenin Olimpik Anne olduğu anlayışını yaygınlaştırarak anneleri çocuklarına spor yaptırmaları için teşvik edeceğiz. Bu araştırma sonuçlarını önümüzdeki 4 yıl içerisinde yukarı çekebilmeyi ve gelecek nesillerin sporla büyümesine katkı sağlamayı hedefliyoruz”

“Kaynaklarımızı seferber ederek ülkedeki spor yapma alışkanlıklarını artıracağız”

TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, genç ve çocuk nüfusun fazla olduğu Türkiye’nin spor konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirtti ve şöyle devam etti.

“Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak ülkemizde sporun gelişmesi, daha fazla sporcunun Olimpiyat hayallerini sürdürmesi ve spor yapma imkanlarının artırılmasını temel alan Stratejik Planımız kapsamında P&G ile başlattığımız “Olimpik Anneler” projesinin önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Sporun aileler ve çocuklar üzerindeki olumlu etkileri çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Bu proje ile Türkiye’de spor kültürünün yaygınlaştırılacağımıza ve daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunacağımıza inanıyorum. Olimpik Anneler projesi kapsamında P&G ile beraber biz de kaynaklarımızı seferber ederek ülkedeki spor yapma alışkanlıklarını artırmayı planlıyoruz.”

 olimpik anneler  (3)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.