Tenis şampiyonası başladı  

Türkiye Tenis Federasyonu’nun (TTF) tenisi ülkenin dört bir yanına yaymaya yönelik devam ettirdiği çalışmaların oldukça önemli bir ayağı olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonası’nın açılış seremonisi bugün Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi’nde gerçekleşti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle Türkiye Tenis Federasyonu’nun iş birliğinde bu sene sekizincisi düzenlenen, 19 ilden 400’e yakın sporcunun yer alacağı şampiyonanın startını veren TTF Başkanı Cengiz Durmuş ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şampiyonada mücadele edecek tenisçilere başarılar diledi.

“8 yıl önce raketi ilk defa eline alanlar şu anda sporcu yetiştiriyor”
Şampiyonanın açılış töreninde konuşan TTF Başkanı Cengiz Durmuş, tenisin sadece parası olanlar tarafından oynanamayacağını ispat etmek için 8 yıl önce yola çıktıklarını belirterek, bu coğrafyadan dünyanın en iyi tenisçisinin çıkacağına gönülden inandığının altını çizdi. 8 yıl önce gerçekleştirilen turnuvalarda raketi ilk defa eline alanların şu anda sporcu yetiştirdiklerine değinen Durmuş, “Buraya ilk defa katılan sporculara sesleniyorum. Asla aklınızdan çıkarmayın; yarının şampiyonlarının kim olacağını kimse bilmiyor. Dünya şampiyonları sizlerin içinden veya sizlerin yetiştirdiği gençlerden çıkabilir. Biz gençlerimize inanıyoruz. Sizler ve sizden sonrakiler, buna inanması gerekiyor. Bu bir bayrak yarışıdır. Biz aldık sizlere bıraktık, sizler de en iyisini yapacaksınız” ifadelerini kullandı.

“Güneydoğu’dan yerli ve milli tenisçiler çıkacak” 

Turnuvaları çoğaltıp altyapıları güçlendireceklerini söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Umarım Serena Williams’ların, Roger Federer’lerin Gaziantep’e geldiği turnuvalar düzenleyerek büyük bir merkez olacağız. Güneydoğu’da güçlü, yerli ve milli tenisçiler istiyoruz. Valiliğimizin başkanlığında kentimizdeki 1 milyon genci genetiğine uygun olarak tarıyoruz, kim hangi spora yetenekliyse açığa çıkarıyoruz. Her bir çocuğa dokunacağız ve büyük bir başarı hikayesini hep birlikte yazacağız” dedi.

“Bugün Gaziantep’te bu turnuvanın yapılması bize çok şey kattı”

Turnuvanın kardeşlik ve hafif rekabet havasında geçeceğine inandığını söyleyen AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Gaziantep bugün sanayi turizminin yanında bir spor şehri. Başkanımızın öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’yla beraber 127 milyonluk spor yatırımı Gaziantep’e yönlendiriliyor. Tenisi çocukluğumda televizyonda uluslararası turnuvalarda gördüm, bugün Gaziantep’te bu turnuvanın yapılması bize çok şey kattı”diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu da tenis sporunun şehirde 30’a yakın kişi tarafından yapılıyorsa da böylesi turnuvaların artmasıyla tenis sporunu faal olarak yapanların sayısının hızla artacağına inandığını söyledi.Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şehirde kurulacak tenis kortlarıyla birlikte dünyanın bir numaralı isimlerin bu kortlardan çıkacağını aktardı.Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, Gaziantep’te 2019 Doğu ve Güneydoğu Anadolu Takım Şampiyonası’nın yapılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyerek 10 yıl önce şehirde tenis kortunun olmadığını şimdi ise 15 tenis kortuyla Türk sporuna hizmet verdiklerini belirtti.Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, “Bu kadar güzel ve fazla ili, bu kadar güzel çocuğu, değerli antrenörleri, görevimin başındayken Gaziantep’imizde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyuyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Başkan Fatma Şahin’e tenis raketi hediye etti.