DOLAR 28,9283
EURO 31,4745
ALTIN 1.941,61
BIST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Sal 13°C
Çar 12°C
Per 9°C
Cum 10°C

Öyle Medeniyetin İçine Tüküreyim

Öyle Medeniyetin İçine Tüküreyim

Avrupa, Amerika, Brezilya, Küba ve Latin Amerika’da bulunan siyahilerin anavatanı Afrika’dır. Köle ticaretinin yaygın olduğu 1550-1850 yılları arasında 9 milyon Afrikalı, esir alınarak köle olarak satılmıştır. Direnen veya kaçmaya çalışan 50 milyon siyahi, köle tacirleri veya sahipleri tarafından öldürülmüştür. Erkekler eli ayağı zincirli olarak gemilerin ambarlarında, kadın ve çocuklar güvertede olmak üzere aylarca süren insanlık dışı şartlarda yurtlarından koparılmıştır. Yol boyunca kırbaçlanan erkekler ve tecavüze uğrayan kadınların çilesi, aynı şekilde götürüldükleri ülkelerde de devam etmiştir.

Bu çile bir nesille de sınırlı kalmamıştır. Neredeyse üç yüzyıl bu insanlar en ağır şartlarda çalıştırılmış ve insanlıkla bağdaşmayacak şekilde eziyetlere maruz kalmışlardır. Batılı ülkeler kendi ülkelerinde ne kadar serseri, kanun kaçağı varsa hepsini Afrika’ya göndermişlerdir. Gönderilen bu haydut sürüsü, Afrika’daki hayvanları derileri ve dişleri için avlamışlardır. Bazı hayvan türlerinin nesli yok edilmiş ve birçok tür yok olmak üzeredir. Kıtanın yeraltı ve yer üstü tüm zenginlikleri yağmalanmıştır.

kole ticareti

Amerika ve Avrupa’da köleliğin yasaklandığı tarihte, neredeyse tüm Afrika kıtası batılı ülkeler tarafından sömürge olarak paylaşılmıştı. Bu seferde siyahi insanlar kendi topraklarında köle haline getirilmişti. Kölelik yasaklanmasına rağmen, ırkçılık ve ayrımcılık yıllarca devam etmiştir. Ayrımcılık, 1964 yılında medeni haklar yasasıyla garanti altına alınmıştır. Ancak bu ayrımcılık halen fiili olarak devam etmektedir. Dahası bu insanlar kendi topraklarında hala köle gibi çalıştırılmaktadır. Kıtanın tüm zenginliklerinden bugün bile batılı ülkeler faydalanmaktadır. Toprakların sahibi siyahiler aç ve susuz yaşamaya, hatta ölüme terk edilmişlerdir.

Son yıllarda bazı Afrika ülkeleri bu gidişata isyan eder duruma gelmiştir. Fakat batılı ülkelerin sömürgeci tutumunda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. İsrail’in Gazze saldırısı sonrasında, Akdeniz’e doluşan batılı ülkelerin savaş gemilerinin esas hedeflerinden birisi de isyan noktasına gelen Afrika ülkeleri olabilir. Daha kötüsü, Afrika ülkelerine ve Gazze’ye insani yardımı sürdüren Türkiye de hedef ülkelerden birisi durumundadır. Nitekim yayınlanan son AB raporunda, Türkiye’nin birlikten uzaklaşmaya devam ettiği iddia edilmiştir. Yayınlanan rapor, Türkiye’nin insani faaliyetlerinin kabul görmediğinin bir göstergesidir.

Aliye İzzet Begoviç, Batılı ülkelerin saklamaya çalıştığı yüzünü şu sözlerle özetlemiştir.“Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.