NBA’de boykot tehlikesi  

Siyahi bir ABD’linin yine bir polis tarafından öldürülmesi NBA’deki siyahi basketbolcuların tepkisini çekti. Torontolu basketbolcular yarınki play-off yarı final maçını boykot etmeye hazırlanıyorlar.

 Haber:Cem Çetin

 NBA yıldızları; Wisconsin Eyaleti’nde 29 yaşındaki JacobBlake isimli siyahi bir Amerikalı’nın polis şiddetine maruz kalıp, felç geçirmesine tepkisiz kalmadılar. Pek çok oyuncu görüntüleri izledikten sonra psikolojisinin bozulduğunu, basketbola odaklanamadığını söyledi. Bu çerçevede Toronto’lu oyuncular, perşembe akşamı oynanacak Toronto-Boston Doğu Konferansı yarı final ilk maçını boykot etmeye hazırlanıyorlar.

George Floyd’un ölümünden sonra NBA yıldızları, “Black LivesMatter” kampanyasıylasiyahilere yönelik polis şiddetini eleştiren aktivitelerde bulunmuşlardı. “Görüyoruz ki pek işe yaramamış eylemlerimiz” diyen Toronto’nun 27 yaşındaki playmaker’ıNorman Powell, “Yarınki maçı oynamayabiliriz” açıklamasında bulundu. Boykot kararına NBA’deki diğer oyuncuların da katılabileceği ifade ediliyor.

Torontolu oyuncuların yarınki maç için Bostonlu oyuncularla bir araya gelip, boykot ihtimalini konuştukları belirtiliyor. Tarafların yarınki maç öncesi, bu akşam bir kere daha bir araya gelip, konuyu netleştirecekleri söyleniyor. Bu arada maçı oynamak isteyen isimlerin olduğu ancak boykot kararı alındığında bu karara her oyuncunun uyacağı öngörülüyor.

Boykotun Toronto-Boston maçıyla sınırlı kalmayıp, diğer maçlara da yansıma ihtimali bulunuyor. Gelişmeleri masaya yatıran Oyuncular Sendikası (NBPA), polis şiddetinden duyulan rahatsızlığı gündeme getirmek için boykot kararının diğer maçlara da yansıyabileceğini açıkladı. Sendikanın toplantısında başkan Chris Paul ve başkan yardımcısı AndreIguodala da hazır bulundular.