İstanbul Binicilik Kulübü Sporcuları Atlarla Buluştu

Corona tedbirleri kapsamında uzun süredir evlerinden dışarı çıkamayan çocuklar, aşamalı olarak dışarı çıkmaya başladıkları şu günlerde, güzel bir sürprizle karşılaştılar.

İstanbul Binicilik Kulübü Başkanlığı kura ile belirlenen bir çok çocuğu daha önce bindikleri ve oynadıkları atları ile buluşturdu.

Atlar özel kargo arabalarına bindirilerek çocukların evlerinin önüne kadar getirildi ve buluşmaları sağlandı.

İstanbul Binicilik Kulübü Başkanı yaptığı açıklamada; bu zor günlerde, sadece çocukların atları özlemediğini, atların da çocukları özlediğini, bunun için de çocuklarla atları bir araya getirmek için böyle bir girişimde bulunduk ve çok da iyi oldu. Hem atlar hem de çocuklar ”çocuklar gibi sevindiler” dedi.

İstanbul Binicilik Kulübü;

İstanbul’ un suyu ile ünlü büyük Ormanlarından biri olan Taşdelen/Çekmeköy ormanının sınırında, şehir yaşamında unutulan, insanın doğa ve at ile mükemmel uyumunun gerçekleştiği hoş ve huzurlu bir mekan, binicilik sporunun; akademik seviyede, çocuk, genç ve yetişkin binicilere öğretildiği bir spor kurumudur.

Binicilik sporuna başlama yaşı bu branşta ileri ülkelerde olduğu gibi bizde de 4 yaştır. 4-12 yaş arası çocuklar boylarına ve fiziki yapılarına uygun ponylerle (küçük atlarla) eğitim almalıdır. 12-14 yaş arası da İsterlerse pony veya fiziki yapıları müsait olur ise atlarla çalışabilirler.

Bu yaşlara kadar ponylerle eğitim alan biniciler daha sonra büyük ata geçerler. Büyük atlarda da yine fiziki yapılarına uygun atlarla çalışmalarını devam ettirmeleri gerekir. İlk biniş eğitiminden, müsabakalara hazırlık ve ileri seviyede binicilik eğitimi verebilecek bilgi, tecrübeye sahip uzman eğitmenlerimiz, tesisimiz ve atlarımızla yeni, genç ve yetişkin biniciler yetiştirmek amacındayız.

 

Kulübümüzde Avrupa, Balkan ve Türkiye Şampiyonları ile, Binicilik Yüksek okul Mezunları ve Binicilik Federasyonu onaylı eğitmenler tarafından temel ve ileri seviyede binicilik eğitimi verilmektedir. Uygulamış olduğumuz eğitim programı evrensel binicilik kuralları doğrultusunda Türkiye Binicilik Federasyonunun hazırlamış olduğu binicilik eğitim programıdır.

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için uzmanlar binicilik sporunu tavsiye etmektedir. Kulübümüzde bir açık, iki kapalı biniş alanlarımız, at binişlerini izleyebileceğiniz Restaurantımız ve çocuk Kafetaryamız bulunmaktadır. Kulübümüz aile sıcaklığı ortamında, doğa içinde canlı, neşeli ve eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz mekandır. Ailece gelebileceğiniz Kulübümüzde arzu ederseniz at binebilir veya hoş sohbetlerin yapıldığı şöminelerin önünde binicileri izlerken restoran hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kulubümüzde at biniş eğitimi, at pansiyon hizmetleri, paintball, tracking, şirket eğitimleri ve turizm firmalarına günlük organizasyon hizmetleri verilmektedir. Anadolu yakasının en büyük ve görkemli ormanlarına düzenlenen atlı arazi gezilerinde, Kadıköy’ün, adaların ve Marmara denizinin eşsiz panoramik seyrinin keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Kadıköy yakasındaki 22 okulun (Anaokulu/İlkokul/Lise/Üniversite) binicilik faaliyetleri Kulübümüzde verilmektedir. İstanbul Binicilik Kulübü TEM otobanın IKEA çıkışının Taşdelen / Alemdağ istikametinde 9 km’lik mesafededir.