F.Bahçe kendine geldi  

İstanbul’da oynadığı son 3 maçtan mağlubiyetle ayrılan F.Bahçe, Asvel engelini çok fazla terlemeden geçti (86-64). Sakatlığı nedeniyle 20 Kasım’dan bu yana forma giyemeyen 2.13’lük Vesely, 1,5 aylık ayrılıktan sonra ilk defa sahadaydı.

Kağıt üzerinde kolay bir rakip görüntüsündeki Asvel, sıkıntılı bir dönemi geride bırakmak isteyen F.Bahçe’yi zorlayamadı. Harika çocuk De Colo’nun basketleriyle farkı ilk çeyrekte açmaya başlayan sarı lacivertliler, ikinci çeyrekte de Sloukas’ın orkestra şefliğiyle üstünlüğünü tamamen rakibine kabul ettirdi. Devre bittiğinde skorborda yansıyan skor 49-28’di. Oyunun bu bölümünde F.Bahçelileri mutlu eden gelişme, Vesely’nin yeniden sahalar dönmesiydi. 10 sayı ve 4 ribauntla soyunma odasına dönen Çek pivot, geçmişte olduğu gibi smaçları ve bloklarıyla ev sahibi takımın taraftarlarını coşturdu, takıma bir hava getirdi.

Muhteşem Sloukas

İlk yarıda mükemmele yakın bir basketbol oynayan F.Bahçe’de, Sloukas’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Yunanlı playmaker, maçlara tam konsantre olduğunda, rakip savunmalar için adeta durdurulamaz oluyor. Bu akşam 10 asistle maçı tamamlayan Sloukas, takım arkadaşlarına öyle güzel sayı pasları yaptı ki, salonu dolduranlar bu asistlerin sonucu olarak muhteşem smaç basketler izleyerek kendilerinden geçtiler. Göz kamaştıran smaçlardan birini Vesely diğerini ise Williams yaptı. Sloukas böyle oynadığı sürece, F.Bahçe takımı eski günlerine çabuk geri döner.

İlk yarı çok iyi oynayan F.Bahçe, ikinci yarı ritmini kaybetti. Bu olumsuzluk sarı lacivertlilere, bu sezon Zenit ve Valencia maçlarını kaybettirmişti. Ne var ki Asvel’in gücü, ritmi düşen F.Bahçe’ye bile yetecek kadar değildi. 3.çeyreği 15-13 önde bitiren Fransız takımının farkı eritip, maça ortak olma gayretleri fazlasıyla cılız kaldı. Bu Asvel’i görüp, “Nasıl bugüne kadar 8 galibiyet almışlar” diye sormadan edemiyor insan !   Bir ayrıntı daha vereyim; bu akşamki maçta Asvel’in baş antrenörü takımının başında değildi. Hastalandığı için Mitroviç, İstanbul’a gelemedi.  Gelseydi skor farklı olur muydu ? Kesinlikle Hayır…..

Rivers salondaydı

İstanbul’da son oynadığı 3 maçı kaybeden F.Bahçe, mağlubiyet serisini Asvel galibiyetiyle sonlandırdı. Çift maç haftası olduğundan Perşembe akşamı F.Bahçe’nin rakibi FC Barcelona olacak. Elbette FC Barcelona, Asvel ile kıyaslanamaz. Ancak İspanyollar kötü bir dönem geçiriyorlar. Bu akşam israil’deMaccabi’ye yenildiler. Onların bu kötü durumu, bir çıkış arayışı içindeki F.Bahçe için iyi bir fırsat niteliği taşıyor. Eğer F.Bahçe, Asvel maçının ilk 20 dakikasındaki görüntüsünü, FC Barcelona maçının tamamına yansıtabilirse, keyifli bir galibiyete imzasını atabilir. Böyle bir galibiyete F.Bahçelilerin fazlasıyla ihtiyacı var…

Magazin haberleriyle bitirelim; bu akşamki maçta basketbol dünyasının yakından tanıdığı isimler Ülker Arena’ydı. Bir dönem Tofaş’ta forma giyen ABD’li playmaker David Rivers, maçı tribünden takip eden ünlülerden biriydi.  Ancak kendisini çok fazla tanıyan çıkmadı !Asvel’in başkanı TonyParker’da, takımını İstanbul’da yalnız bırakmamıştı. Ayrıca  bir dönem F.Bahçe’yi çalıştıran İtalyan coachSimonePianigiani , HırvatcoachJasminRepesa’da maçı izleyenler arasındaydı. Tanıdık coachların İstanbul’da bulunmalarının nedeni, yarın düzenlenecek Euroleagueantrenör etkinliğine katılacak olmaları. Bu arada F.Bahçe Başkanı Ali Koç’ta salondaydı…