Corona virüsünün getireceği ekonomik kayıp !  

Virüs nedeniyle spor karşılaşmalarına ara verildi. Bu süreçten en çok kulüpler zarar görecek. Çünkü oynanmayan maçlar, kulüplere gelir kaybı olarak geri dönüyor. Bu miktarın NBA’de 500 milyon doları bulacağı ifade ediliyor.

Profesyonel spor Corona virüsünden dolayı ne kadar para kaybedecek ? İnsan sağlığı söz konusu olduğunda elbette para kaybının bir anlamı, değeri yok ! Ancak ticari gerçekleri de unutmamak gerekiyor. Kulüplerin yaşamaları için para önemli bir unsur. Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA)’nde maçların iptali, kulüplere ciddi bir kayıp getirecek.

Kayıp 600-700 milyon dolar

Yapılan hesaplamalara göre, NBA’de bir maç 1,2 milyon dolar gelir getiriyor. Bu toplam play-off maçlarında 2 milyon dolara kadar çıkıyor. Normal sezonun bitmesine 259 maç kaldı. Eğer maçlar iptal edilirse ya da seyircisiz oynanırsa, kulüpler 310 milyon dolardan olacak.  Play-off’larda maç sayısı tam olarak belli olmuyor. Tahmini bir toplam olarak 80 desek, bu da 160 milyon dolarlık bir kayba denk düşüyor.

Sayısal verilerin ortaya koyduğu üzere, eğer NBA sezon geri kalan kısmı için bir iptal ya da seyircisiz oynama kararı aldığında, kulüplerin kaybı en az 500 milyon dolar olacak. Öte yandan sezon başında Çin’in NBA’ye yönelik protestolarının kaybının da 150 ila 200 milyon dolar olduğu dikkate alınırsa, NBA takımlarının bu sezon itibariyle ekonomik kaybı 600-700 milyon dolar olacak. Bakalım bu kayıplar NBA ekonomisine, dolayısıyla oyuncuların maaşlarına nasıl yansıyacak ?