Bu defa genç İsviçreli geçilmedi  

Pazar günkü etabı tecrübesizliği nedeniyle kaybeden İsviçreli Hirschi, bu defa aynı olumsuzluğu yaşamayarak Fransa Turu’ndaki ilk etap birinciliğini kazandı.

Haber: Cem Çetin

Fransa Bisiklet Turu’nun 12.etabı yeni bir birinci çıkardı. Pazar günkü etabı yaptığı stratejik hatayla kaybeden 22 yaşındaki İsviçreli Mark Hirschi (Sunweb), bu defa aynı olumsuzluğu yaşamadı. Chauvigny-Sarran arasında turun en uzun etabını (217 km) Hirschi, son 25 km’sini tek başına koşarak etap birinciliğine uzandı.

İsviçrelileri mutlu eden birincilik

Çok uzun bir aradan sonra (Tam 8 yıl) Fransa Bisiklet Turu’nda İsviçre’ye etap kazandıran Hirschi, ikinciliği alan Fransız Pierre Roland’a 47 saniye fark yaptı. Etapta üçüncülüğü, 52 saniye zaman farkıyla Hirschi’nin takım arkadaşı Danimarkalı Soren Kragh Andersen aldı.

Etap sonrası duygularını dile getiren genç İsviçreli Hirschi, “Eğer kendimi güçlü hissetmeseydim, Suc de May’deki atağı yapmazdım. Ayrıca bir kere daha etap kazanmadan, podyuma çıkmak istemedim” dedi.  Fransa Bisiklet Turu’nda Hirschi’den önce İsviçre’ye etap birinciliği kazandıran son isim 2012 yılında Fabian Cancellara’ydı.

Tamamlanan 12.etap sonunda genel klasmanda bir değişiklik yaşanmadı. Sloven Primoz Rogliç ilk sıradaki yerini korudu. Sloven pedalı 21 saniye zaman farkıyla Kolombiyalı Egan Bernal takip ediyor. 3.sırada ise 28 saniye zaman farkıyla Guillaume Martin bulunuyor.

Cuma günü koşulacak 13.etapta sporcular, Chatal Guyon- Puy Mary arasında 191 km pedal basacak. Yokuşları olan etap, genel klasmanda dalgalanmalara neden olabilir.