Bu Avustralyalı geçilmez !  

Fransa Bisiklet Turu’nun 3.etabı, ilk iki güne oranla sakin geçti. Günün kazananı Avustralyalı CalebEwan oldu. Genel Klasmanda Fransız JulianAlaphilippe liderliğini korudu.

 Haber: Cem Çetin

Fransa Bisiklet Turu’nun Nice-Sisteron arasında koşulan 198 km’lik 3.etabında gülen taraf Avustralyalı CalebEwan (Lotto-Soudal) oldu. Yarışın başında ana gruptan kopan Fransız JeromeCousin (Total Direct Energy), etabı uzun süre (110km)  tek başına önde götürdü. Etabın bitmesine 16 km kala Cousin, ana grup tarafından yakalandı.

Ewan’dan süper atak

Etabın son 16 km’si toplu koşuldu. Küçük kazaların olduğu son km’lerde, pedallar finişe bir arada girdiler. Son metreler, etap öncesi yapılan tahminleri doğrularcasına Ewan-Bennett düellosuna sahne oldu. Son 100m’de harika bir atak yapıp öne fırlayan Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step), bu performansını etap birinciliğiyle süsleyemedi. Bennett’in elinde etap zaferini, son 10m’deki göz kamaştıran atağıyla CalebEvan aldı. Son 500m’de 68 km’lik hıza ulaşan Evan, etabı 5 saat 17 dakika 42 saniyede bitirdi. Etap üçüncülüğü GiacomoNizzolo’ya gitti.

Sprinter özelliğiyle tanınan Ewan, geçen yılki turda 3 etap birinciliği almıştı. Bunlardan en prestijlisi, Paris’te koşulan turun son etabında kazanılandı. Bugünkü etap zaferiyle Ewan, Fransa Bisiklet Turu’nda dördüncü etap birinciliğini elde edip, bu toplamı daha da geliştirebileceğini gösterdi. Bugünkü turdaki en ciddi olumsuzluk, kötü bir şekilde düşen AntonhyPerez’in tura vedasıydı. Perez, Benekli Mayo için pedal basıyordu.

Üçüncü etap sonunda Genel Klasman liderliği el değiştirmedi. İkinci etap sonunda liderliği ele geçiren Fransız JulianAlaphilippe, hem pozisyonunu hem de rakipleriyle arasındaki zaman farkını korudu. Fransa Bisiklet Turu’nun yarın Alp Dağaları’ndakoşulacak (Salı) 157 km’lik 4.etabı (Orcieres-Merlette) 2.000m’lik bir rakımda biteceğinden genel klasmanda bir takım değişiklikler yaşanabilir…Etapta 1 tane 1.kategori, 3 tane de 3.kategori yokuş bulunuyor. 1.kategori yokuş, etabın son bölümünde yer alıyor.  Kaçırılmaması gereken bir etap !