Boks’ta kota müsabaka tarihleri açıklandı

Tokyo Olimpiyat Oyunları boks kota müsabaka tarihleri belli oldu. Türkiye Boks Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Avrupa kıta eleme müsabakaları şubat-mart aylarında, dünya eleme müsabakaları mayıs-haziran tarihlerinde yapılacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, “Bu süreçte, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu sporcularımızı gerek yüz yüze, gerek telefonla gerekse telekonferans yöntemiyle sürekli arayarak Olimpik Milli Takımı’mıza şimdiye kadar görülmemiş bir destek vererek motivasyon kaynağı olmuşlardır. Aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanımız ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı Sayın Uğur Erdener de bizlere çok destek olmuşlardır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kasapoğlu ve Erdener’e desteklerinden ötürü teşekkür eden Gözgeç, şunları kaydetti:

“Türkiye Boks Federasyonu olarak, tüm paydaşlarımızla birlikte ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, bize verilen desteğe layık olmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Hedefimiz Tokyo Olimpiyat Oyunları’na en yüksek sayıda sporcu ile katılımı sağlayarak, olimpiyat madalyalarını ülkemize kazandırıp, İstiklal Marşı’mızı tüm dünyaya dinletmektir. Bu ’arzu, istek ve güç’ kadromuzda mevcuttur.”

Bilindiği üzere Boks Olimpik Milli Takımımız, 11 Mart 2020 tarihinde Londra’da başlayan Avrupa Kıtası Eleme müsabakalarında çok başarılı sonuçlara imza atarken, 52 Kg sporcumuz Batuhan ÇİFTÇİ Olimpiyat kotasını aldı, 12 sporcumuzla yolumuza devam ederken pandemi nedeni ile müsabakalar yarıda kesildi ve kaldığı yerden devam etmek üzere ileri bir tarihe ertelendi.

Ertelenen Eleme müsabakalarının tarihleri IOC’nin kararı ile belli oldu. Avrupa Kıta Eleme Müsabakaları 2021 Şubat-Mart, Dünya Eleme Müsabakaları 2021 Mayıs-Haziran tarihleri arasında yapılacak. Kesin yer ve tarihler yakın zamanda açıklandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır.