Balkan Şampiyonası Milli Takım kadrosu belli oldu
![Balkan Şampiyonası Milli Takım kadrosu belli oldu](https://spormeydani.org/wp-content/uploads/2016/12/Alparslan_Yamanoglu_U21_84_KG-700x420.jpg)
Aydın’ın Kuşadası ilçesinde tamamlanan Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nın ardından Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek Milli takım kadrosu belli oldu.
Türkiye Karate Federasyonu faaliyet programında yer alan ve Kuşadası Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Türkiye Karate Şampiyonası 1-3 Aralık tarihlerinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde tamamlandı. Şampiyonada dereceye giren sporcular arasında yapılan seçme müsabakaları sonunda ülkemizi Balkan ve Avrupa şampiyonalarında temsil edecek sporcular da belli oldu.
Kuşadası’nda bulunan Uğur İnan Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda 49 ilden 1524 sporcu kendi kategorilerinde Türkiye’nin en iyisi olabilmek için tatamiye çıktı. 33 dalda madalyaların organizasyonda sporcular kıyasıya rekabet etti.
Kuşadası’ndaki şampiyonanın ardından 4 Aralık Pazar günü yapılan milli takım seçmelerinde, 09-11 Aralık tarihlerinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenecek olan Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek milli takım belirlendi.
CENGİZ ÇINAR: “BALKANLARA HAZIRIZ”
Konuyla ilgili açıklama yapan Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Erkek Milli Takım Teknik Direktörü Cengiz Çınar, Bulgaristan’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası kadrosunun Balkan Şampiyonası’ndan sonrası şekilleneceğinin altını çizdi. Bosna Hersek’e iddialı bir kadroyla gideceklerini belirten Çınar, “Geçen yıl Avrupa şampiyonu olan bir takımla Balkan Şampiyonası’na gidiyoruz. Bu anlamda sorumluluk biraz fazla. Hedefimiz tabiki geçen yıl yakaladığımız başarının üstüne çıkmak. Daha iyisini yakalamak için uğraşıyoruz” dedi.
Takıma yeni isimlerin katıldığını açıklayan Cengiz Çınar, “Ümit kategorisindeki sporcularımız neredeyse tamamen değişti. Altı sıklette yer alan sporcumuz ilk kez Avrupa Şampiyonası deneyimi yaşayacak. Bulgaristan öncesi Balkan Şampiyonası’nda sporcularımız tecrübe kazanacak. Sonrasında asıl kadromuz şekillenecek” diye konuştu.
Asıl hedeflerinin Avrupa Şampiyonası olduğunu belirten Çınar, “Takımımız içerisinde en az üç defa Avrupa Şampiyonu olmuş çok tecrübeli sporcularımız var. Onların başarıları devam ederse Bulgaristan’da da ülkemizi ve bayrağımızı en iyi şekilde temsil ederiz. Avrupa Şampiyonası’na katılan yaklaşık 45 ülkenin önünde İstiklal Marşımızı okutmak büyük bir başarı olacaktır” değerlendirmelerinde bulundu.
NURKAN KAYACIK: “ESKİ SPORCULARLA YENİLERİ BİR ARAYA GETİRDİK”
Her kategoride ilk iki sporcu ile Balkan Şampiyonası’nda mücadele vereceklerini ifade eden Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Bayan Milli Takım Teknik Direktörü Nurkan Kayacık, “9-11 Aralık tarihlerinde Bosna Hersek’de düzenlenecek olan Balkan Şampiyonası için iddialı bir takım oluşturduk. Türkiye Şampiyonası sonrası yaptığımız milli takım seçmelerinde ilk ikiye giren sporcular, Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek. Buradan güzel sonuçlarla döneceğimize inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.
15 Aralık tarihinde kamp çalışmalarına başlayacaklarını belirten Nurkan Kayacık, “Balkan Şampiyonası sonrası Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Avrupa Şampiyonası için kamp çalışmalarına başlayacağız. Öncelikli amacımız Bulgaristan’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda ilk üçe girebilmek. ” diye konuştu.
Sporcuların durumları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kayacık, ” Aramıza katılan yeni sporcularımız oldu. Bununla birlikte Avrupa şampiyonasında derece yakalayarak seçmeleri kapatan sporcularımız da var. Çok güzel bir kadro oluşturduk ve başarı geleceğine inanıyoruz.” dedi.