Eyüp Gözgeç: “Haber tamamen asılsız ve taraflıdır”
Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, basında yer alan haberlere ilişkin;” Öncelikle haberin yazılış şekli ve içeriği tamamen yanlış ve taraflıdır.
Haberciliğin ve sorumlu gazeteciliğin gereği olarak, haberi yazmadan önce Federasyonumuzu ve baş antrenörümüzü dinlemesi ve olayla ilgili tek taraflı değil her yönüyle bilgi aldıktan sonra değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Haberi yazan gazeteci muhalifler tarafından kullanılmış ve yanlış bilgilerle yazdırılmıştır. Haberde sporcuların saçlarının zorla kestirildiği ifadesi yer almıştır. Bu kabul edilemez bir iddia ve iftiradır. Sporculara şampiyona öncesi böyle bir olayın yaşatılması onları psikolojik açıdan etkileyeceği için mümkün değildir. Federasyonumuzun görevi onları aynı zamanda manevi olarak da hayata hazırlamaktır. Milli takımımız, ev sahibi Rusya’dan sonra en fazla sporcu ile katılan ülkedir. Ülkemiz 18 sikletin 17’sinde ringe çıkmıştır. Sporcuların saçlarının kısaltılması kararı milli takım antrenörümüzün maç içerisinde uzun saçın meydana getirdiği olumsuz durumları önlemek içindir. Kaskın altından sporcunun yüzüne gelen saçlar hem sporcuyu rahatsız etmekte, hem de maçın durdurularak kaskın düzeltilmesi zorunluluğu getirmektedir. Bu durumda ringde olan sporcu önce motivasyonunu sonra da maçı kaybedebilmektedir. Şampiyona bitmiş ve sporcularımız 4 madalya ile gelmişlerdir. Saçları kısa süre sonra tekrar uzayacaktır. Bu olay 21. Yüzyılda, özgürlükçü bir bakanlığın ve idarenin zamanında zorla böyle bir şey düşünmek dahi mümkün değildir. 50 saatlik otobüs yolculuğu bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır. Sporcular 2015 model 55 kişilik otobüs ile 24 kişi seyahat etmiştir. Kastamonu’dan yola çıkıp 12 saatlik yolculuğun ardından Batum’da istirahat ettikten sonra tekrar 12 saatlik yolculuğun ardından Anapa’ya ulaşmışlardır. Toplam yolculuk 24 saat sürmüş, arada 10 saat otelde konaklanmış ve şampiyonaya 2 gün kala Anapa’ya ulaşılmıştır. Eğer yolculuk uçak ile yapılsaydı 90 Bin Türk Lirası ulaşım bedeli ödenmesi gerekecekti. Ancak otobüsle yapılan bu yolculuk 14 Bin Lira’lık maliyetle yapılmış oldu. Otobüs ile yolculuğu hem sporcular hem de aileleri tüm takım olarak katılmak istedikleri için tercih edilmiştir. Bu nedenle 8 sporcu ile gitmeyi düşündüğümüz şampiyonaya 17 sıklette katıldık.” dedi.
BAŞARININ YOLU BİRLİK, BERABERLİK VE DİSİPLİNDEN GEÇER
Türkiye Üst Minikler Boks Milli Takımı’nın katıldığı Üst Minikler Avrupa Şampiyonası’na giden sporcuların saçlarının zorla kestirildiği ve 50 saatlik otobüs yolculuğu yapıldığına dair çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
1 GÜMÜŞ 3 BRONZ MADALYA
Boks Milli Takımı katıldığı bu şampiyonada; 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak önemli bir başarı elde etmiştir. Geleceğimiz olan gençlerin bu başarısı Türk Boksu’nun alt yapısına verilen önemin bir göstergesidir.
“KENDİM DE SAÇLARIMI KESTİRDİM”
Üst Minikler Boks Milli Takımı Baş antrenörü Mustafa Oral kendi, sporcuların saçlarının zorla kestirilmediğini belirterek; “Sporcularla birlikte ben ve kafile başkanımızla berbere gittik. Onlara örnek olmak adına ve birlik beraberliği sağlamak adına kendim de saçlarımı kestirdim. Sporcuların saçlarının kısalttırılması kendileri ile yapılan görüşmeler sonucunda karara bağlanmış ve uygulanmıştır.” İfadelerini kullandı.