58. TBMM Koşusu’nda Zafer, Karamustafa’nın Oldu  

100 sene önce, 23 Nisan 1920’de açılan Gazi Meclisimiz adına bu yıl 58.’si düzenlenen TBMM Koşusu, sezonun ilk Grup 1 mücadelesi olarak 4 Temmuz Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda gerçekleşti.

Ankara’da sezonun 9. yarış gününde 4+ yaşlı safkan Arap atlarına mahsus TBMM Koşusu günün 9. mücadelesi olarak saat 17.00’de koşuldu. Geçmiş performansları ve başarılı kariyerleriyle göz dolduran 12 erkek safkan 860.000 TL birincilik ikramiyesi için piste çıktı. Son metreleri çetin bir mücadeleye sahne olan koşuyu Baş Hükümdar isimli at kazansa da yarış sonrası yapılan incelemede rakibine faul yaptığı tespit edildi ve safkan ikinciliğe alındı. Kendisine faul yapılan Karamustafa (Caş – Akay / Bilgin) ise birinci ilan edildi. Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmeleri tarafından yetiştirilen ve Şaban Öncel tarafından antrene edilen Karamustafa, bu sonuçla birlikte ilk Grup koşu galibiyetini elde etmiş oldu.

Safkan Arap atları için Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan bu büyük randevuda geçen yılın galibi Denizim üçüncülükte yer alırken, ekürisi Demirperde dördüncü, Sürgüntay da beşinci oldu. Kazanan safkan için koşudaki bitiriş derecesi 1.45.72, farklar ise 1 Boy – 1,5 Boy – Burun – Baş şeklinde kayıtlara geçti.