Yoga Artık Olimpiyat Sporu

Haber: Kent Yaşam

Katıldığı bir programda yoganın bir spor dalı olarak olimpiyatlara dahil edildiğinin müjdesini veren Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf, ‘’ ilk Yoga Olimpik Oyunları’nın İstanbul’da olması için çalışıyoruz’’ dedi.

Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf, üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi ile Kanal 7’de yayınlanan “Özlem&Yasin ile Mutfağım Şahane” programına konuk oldu. UYF Başkanı Akif Manaf, yoganın bir spor dalı olarak olimpiyatlara dahil edilmesi sürecine ilişkin çok önemli bilgiler verdi.

Yogadan Hindiuzmi Arındırıyoruz

‘’Gerçek yoga nedir?’’ sorusu üzerine UYF Başkanı Akif Manaf, “Yoga kelime anlamı olarak bütünleşme, bütünlük kazanmak demek. Ancak yoga günümüzde çok yozlaşmış. Çünkü Hinduizm inançları yogaya sızmış. O yüzden biz yoga değil, “Orijinal Yoga Sistemi” diyoruz. Teknikleri orijinal olarak doğru şekilde uyguluyoruz.

Gerçek yoganın anlamı aslında spordur. Yoga ilk insanların çok kadim zamanlarda yaptıkları evrensel bir spordu. O yüzden yoga unsurlarını bütün sporlarda görebiliriz. Jimnastikte ve her yerde yoga tekniklerinin unsurları var.

Uluslararası Yoga Federasyonu olarak yogayı spor olarak bütün dünyaya sunuyoruz. Sağ olsun devletimiz de birkaç sene önce bizim çabalarımızla yogayı spor olarak kabul etti ve artık yoga Türkiye’de spor olarak uygulanıyor. Denetim altına alındı. Yogayı Hinduizmden tamamen arınmış şekilde sunuyoruz. Çünkü Yoga din değil, dinsel hiçbir şey yogada yok. Tanrı yok, dua yok, tapınma yok, tespih çevirme yok. Hareketler var spor olarak ve yoga gerçekten insanın sağlığına, mutluluğuna büyük bir katkıda bulunuyor’’ dedi.

Olimpiyatlara 208 Ülke Hazırlanıyor

Yoganın olimpiyatlara dâhil edilmesi ile ilk Yoga Olimpik Oyunlarının İstanbul’da gerçekleşmesini istediklerini belirten Manaf, “Uluslararası Yoga Federasyonu olarak dünyanın dört tarafında yarışmalar düzenliyoruz ve daha da güçlü bir projeyi ortaya çıkardık.

International Yoga Olympic Committee’yi (Uluslararası Yoga Olimpik Komite) kurduk. Şu an dünyanın 208 ülkesinde olimpiyatlara hızla hazırlanıyoruz. Çok yakında ilk Yoga Olimpik Oyunları gerçekleşecek. İlk Yoga Olimpiyatları yakında patlayacak. İki alternatif vardı. Biri New York’ta biri İstanbul’da. Son karar hala verilmemiş, ortalık karışmış çünkü. Ya New York’ta ya İstanbul’da olacak. Bakacağız’’ diye konuştu.

Kadim Bir Uygulamadır

Dünyayı savaş alanlarından oyun alanlarına çevirmek’’ sloganı ile yola çıktıklarından bahseden Manaf; Olimpiyatlar ve yoga olimpiyat oyunları çok kadim bir uygulamadır. Antik Yunan’da olimpiyatlar zamanında ateşkes ilan ediliyordu, savaşlar duruyordu. İnsanlar dört taraftan gelip oyun şeklinde, hırslı bir yarışma olarak değil, spor olarak oyunlar düzenleniyordu. Müzik, dans oluyordu ve sanatçılar kendi hünerlerini gösteriyorlardı. O yüzden biz Yoga Olimpik Oyunları diyoruz. Yogada bir yarışma yok ama bir oyun şeklinde. Küresel barış ve birlik için şu an ‘’Yoga Olimpik Oyunlarını tüm dünyaya sunuyoruz’’ dedi.