UA-80077055-1
DOLAR 13,6851
EURO 15,5266
ALTIN 785,16
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Sal 16°C
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 17°C

Tükenmiş Hissetmek

Tükenmiş Hissetmek

Modern dünya insanının hayat temposunun hızlanması ve yoğunlaşmasıyla, günümüzde sıklıkla adını duyar olduğumuz tükenmişlik sendromu, bireyleri oldukça derinden etkileyen göz ardı edilmemesi gereken bir durum.  Aynı anda birden fazla işle meşgul olmak, mesleki olarak ilerleme çabası, kariyer odaklı yaşamak gibi faktörler tükenmişlik sendromu yaşamayı kaçınılmaz hale getiriyor. Bu sendrom hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal bir bitiş hali olarak özetlenebilir ve bireylerin sadece iş yaşantılarını değil diğer hayat standartlarını da etkiliyor. Fark edildiği anda psikolojik destek almak çok önemli. Kişinin yaşam kalitesini arttıracak müdahaleler oldukça kıymetli.  

Tükenmişlik Sendromu 1970’lerin ilk yarısında alman psikolog Herbert Freudenberger tarafından ortaya sunulan bir kavram. Freudenberger bu durumu, kişinin mesleki yaşamının neden olduğu fiziksel ve zihinsel tükenme durumu olarak tanımlamış. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Tükenmişlik Sendromu 3 temel boyutla karakterize ediliyor. Bunlardan ilki bitkinlik hissi ve kişinin enerjisinin tükendiğini hissetmesi. İkincisi ise, kişinin işine olan zihinsel mesafesinin artması, yani işten soğuma ve işle alakalı negatif duygu ve düşüncelerde artış. Son olarak, kişinin profesyonel olarak etkinliğinde gözlemlenen düşüş.

Özellikle çok uzun süreler, çok yoğun tempoda çalışmak, kişileri bu sendromu yaşamaya daha yatkın hale getirebiliyor. Yapılan araştırmalar, tükenmişlik sendromunun yalnızlık ve depresyonu arttırabileceği, genel yaşam ve iş doyumunu olumsuz olarak etkileyebileceğini gösteriyor (Kelecek,2016).

Kurumsal iş hayatının yanında profesyonel spor alanında da tükenmişlik sendromu önemsenen bir konu. 1990’da Kaliforniya Üniversitesi’nde lisansüstü yapılan bir çalışmada Eades, sporcuların yaşadığı tükenmişliği “bir sporcunun antrenman ve yarışmaya bağlı olarak yaşadığı strese tepki olarak, duygusal ve fiziksel bitkinlik, diğer bireylere karşı insancıl olmayan tutumlar, sportif performans ve başarıda düşüş, sporun sporcu için anlamsızlaşması ve spora ara verme veya bırakma ile sonuçlanan psikofizyolojik sendrom” olarak açıklanmış.  Tükenmişlik sendromu, sporcuların özgüvenlerinde düşüşe, kaygı ve stres düzeylerinin artmasına ve motivasyonlarında azalmaya sebebiyet verebiliyor.

Peki Tükenmişlik Sendromu ile karşı karşıya kalınca ne yapmalı?

İçinde bulunulan durumu ve size getirdiklerini kabul etmek önemli. Hangi durumlarda ne gibi duyguların hakimiyet gösterdiğini tanımlayabilmek, kişinin kendisini anlama yolunda iyi bir yol gösterici.

Kişinin kendi sınırlarını koruyabilmesi ve rahatlıkla hayır diyebilmesi çok kıymetli. Hayır diyebilmek ve her şeyi yapmaya çalışmamak, kişinin kendi kapasitesinden fazla sorumluluk yüklenmesini engelleyici nitelikte olabilir. Böylelikle kişi bölünmeden daha iyi performans gösterebilir.

Kendi kişisel bataryanızı şarj etmeye izin verin.  Bunun için, anda kalabileceğiniz, stres yönetimine katkıda bulunabilecek, rahatlatıcı ve kafa boşaltabileceğiniz aktiviteleri günlük rutininize ekleyin. Doğa yürüyüşlerine çıkmak, meditasyon yapmak, kitap okumak, çocuklarınızla vakit geçirmek gibi aktif ama kafa yorgunluğunu giderici aktiviteler ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Kendinize anlayış ve şefkat gösterin, olabildiğince pozitif temaslar kurun, kendinizi ihmal etmeyin ve en önemlisi zaman tanıyın. Kişisel ihtiyaçlarınıza kulak verin ve kendinizi yargılamayın. Unutmayın, bu bir süreç.

Profesyonel destek oldukça önemli. Bir uzman eli, bulunulan durumu daha kontrollü yönetmenizi sağlayabilir. Yardım alın, utanmayın.  Ruh sağlığınızın iyiliği ve mutluluğunuz oldukça değerli. Birey olarak kıymetinizin farkına varın.

Kısacası, performans kayıpları yaşayan, ara vermeye karar vermiş ya da spordan eskisi kadar tatmin almadığı gözlemlenen sporcuların psikolojik yahut fiziksel olarak tükenmiş olması oldukça olası, takipçiler ve taraftarlar olarak anlayışlı olmak ve destek vermek bizim borcumuz. Takımlar, sporcular ve taraftarlar birbirlerinin hem iyi günlerinde hem de kötü günde birlik olmalı. Çünkü spor, ruhumuzu besleyen en önemli yapıtaşlarından biri.

Sağlıcakla Kalın.

YORUMLAR
 1. Avatar of Sevil Sevil dedi ki:

  Kalemine sağlık Elifcim..Başarılarının devamını diliyorum.

 2. Avatar of Nikola Hacudi Nikola Hacudi dedi ki:

  👏👏👏👍

 3. Avatar of Savaş Savaş dedi ki:

  Tebrik ederim başarıların devamını dilerim İpek 👏

 4. Avatar of Haçik İstanbullu Haçik İstanbullu dedi ki:

  İpek Hanım Muhteşem Başarılarınızın Devamını Diliyorum.

 5. Avatar of Yerçanik Bezciyan Yerçanik Bezciyan dedi ki:

  Son Zamanlarda Okuduğum en İyi Makale Emeğinize Sağlık İpek Hanım

 6. Avatar of Araksi Manukyan Araksi Manukyan dedi ki:

  İpek Hocam Çok Güzel Bir Makale Olmuş, Emeğinize Sağlık Büyük Bir Keyifle Okudum.

 7. Avatar of David Yalom David Yalom dedi ki:

  Mükemmel Emeğinize Sağlık. Kaleminiz Yanınızdan Hiç Ayrılmasın. 🙏🏻

 8. Avatar of Mari Arakelyan Mari Arakelyan dedi ki:

  Çok iyi bir yazı tebrik ederim , En çok ihtiyaç duyduğumuz konu , sağlıcakla kalın ..

 9. Avatar of Çağdaş Bayındır Çağdaş Bayındır dedi ki:

  Hayatımızda olan ruh halinin kurumak veya iyileştirmek adına güzel bir rehber olacak yazı olmuş… Tebrikler…

 10. Avatar of Bedros İpekçiyan Bedros İpekçiyan dedi ki:

  Çok Güzel Bir Yazı Başarılarınızın Devamını Dilerim Sağlıcakla Kalın

 11. Avatar of Simon Levi Simon Levi dedi ki:

  Emeğinize Sağlık Çok Güzel Bir Makale Olmuş

 12. Avatar of Sarkis Elmascıoğlu Sarkis Elmascıoğlu dedi ki:

  İpek Hanım bu yazınız tüm spor arenalarında duvara asılmalıdır.

 13. Avatar of Hafize Altinok Hafize Altinok dedi ki:

  Guzel blr konuya deginmissiniz. Teşekkür ederiz ipek hanim

 14. Avatar of Sevan Sevan dedi ki:

  Tüm emekleriniz için mersi , Kaleminize sağlık ipek hanım

 15. Avatar of Sirpuhi Agopoğlu Sirpuhi Agopoğlu dedi ki:

  Muhteşem bir analiz tebrik ederim

 16. Avatar of Kalustkazazcıyan@serholding.com Kalustkazazcıyan@serholding.com dedi ki:

  Bu Yazınızdan Sonra Spora An İrtibati İle Tekrar Dönme Kararı Verdim, İyiki Varsınız Diğer Yazılarnızı Sabırsızlıkla Bekliyoruz İpek Hanım

 17. Avatar of Anahit Mardikyan Anahit Mardikyan dedi ki:

  Merhaba İpek Hanım, Yeriniz İstanbuldamı Nasıl İletişime Geçebiliriz Sizinle ?

 18. Avatar of Anet Adalıoğlu Anet Adalıoğlu dedi ki:

  Büyük bir özenle okuduk çok tesekkür ederiz. Sağlıcakla kalın.

 19. Avatar of Manuk MAzaduryan Manuk MAzaduryan dedi ki:

  İpek Hanım tesekkürler keyifli bir yazı , Birebir Seans düzenliyormusunuz ve Yeriniz nerededir ?

 20. Avatar of Satenik Kalaycıyan Satenik Kalaycıyan dedi ki:

  Muhteşem Bir Yazı başarılarınızın Devamını Dilerim

 21. Avatar of Kağan Kağan dedi ki:

  Yazınızda bir noktayı çok beğendim
  Kendi kişisel bataryanızı şarj etmeye izin verin. Evet aslında her insan kendi kendine iyilikte yapar kötülükte önemli olan aslında kendimizi tanımak gibi gibi aslında herkesin sevdiği bir şey vardır ona yönelebilir vb. Çokta yazınızın üstüne daha da konuşalacak söz bulamıuorum okadar açıklayıcı akıcı bir yazı olmuşki bilginize kaleminize sağlık….

 22. Avatar of Berna Berna dedi ki:

  Bugünlerde çok nadir konuyu ve kendini bu kadar iyi telafuz edenlerden birisiniz yazılarınızın ve hayata bakış açınızın devamını merakla bekliyorum kaleminize sağlık

 23. Avatar of Rezan Rezan dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş çok kişiye yol gösterici bir anlatım kaleminize sağlık başarılar…

 24. Avatar of Melih Bülent Akgök Melih Bülent Akgök dedi ki:

  Muhteşem Bir Yazı Emeğinize Sağlık İpek Hanım

 25. Avatar of Yeşim Yeşim dedi ki:

  İpek hanim,yazinizdan çok etkilendim.Sevdigim bir sozu hatırlattiniz .Kelebeğin uçuşuna gıpta edenler kozadaki çilesini görmezden gelir.Yakınimizda olanlarin,sanatçıların,sporcularin hayatlarina imrenirken onlarin belli yerlere gelmek icin ne kadar fedakarlik yaptiklarini gormezden gelebiliyoruz..Bu fedakarliklar onlarin beden ve ruh sagligina zarar verebilecek duzeylerde bile olabiliyor….Sizin gibi rehberlerimiz oldukca tum zorluklara inat ruh ,beden ve zihin sağligimizi korumak kolaylasacaktir..Yolunuz acik olsun..

 26. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Günümüzde giderek artan ve kronikleşen ,bireyleri olumsuz etkileyen bir sorunu çok akıcı ve sade dille anlamamızı sağladığınız için teşekkür ederim. Çözüm önerilerinizde çok iyi.
  Diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 27. Avatar of dilek dilek dedi ki:

  çok güzel kalemine sağlık hepimizin ihtiyacı var

 28. Avatar of Eleni Eleni dedi ki:

  Kaleminize sağlık..

 29. Avatar of Enver Enver dedi ki:

  Cok verimli bir yazi olmus…herkesin anlayabilecegi olcude kisa ama oz, sıkmadan ve cok faydali…kaleminize yureginize saglik…

 30. Avatar of Ayşe YENİDÜNYA Ayşe YENİDÜNYA dedi ki:

  Elinize emeğinize kaleminize sağlık.

 31. Avatar of Ani İzmirlioğlu@Organizasyon.com Ani İzmirlioğlu@Organizasyon.com dedi ki:

  Sn. İpek Hocam , Büyük Bir Keyifle Yorumlarınızı Takip Ediyoruz. Umarım Yüzyüze Eğitimlerde Görüşmek Dileğiyle.

 32. Avatar of Aristidis Ekmekçioğlu Aristidis Ekmekçioğlu dedi ki:

  Yıllar Sonra Böyle Temiz Bir Yazı Okuyabilmek Yine Nasip Oldu Teşekkür Ederim

 33. Avatar of Demet Akbağ Demet Akbağ dedi ki:

  Size bu güzel yazınız için teşekkür etmek istiyorum, gerçekten son zamanlarda nadir bir güzellikte okuyabildiğimiz yazı olmuş kaleminiz muhteşem.

 34. Avatar of Arpi İstanbulluyan Arpi İstanbulluyan dedi ki:

  Muhteşem Bir Makale Emeğinize Sağlık İpek Hanım

 35. Avatar of Bedros Khaçturyan Bedros Khaçturyan dedi ki:

  Sizleri Burada Görebilmek Muhteşem

 36. Avatar of Aret Sar Aret Sar dedi ki:

  Nasılda güzel bir yazı emeğinize sağlık.

 37. Avatar of Barbaros Şanşal Barbaros Şanşal dedi ki:

  Son zamanlarda Böyle Bir Makaleye İhtiyacımız Vardı , Sağlıcakla Kalın .

 38. Avatar of Talin Çizmeçiyan Talin Çizmeçiyan dedi ki:

  Kısacık bir köşe yazısıyla bizi tükenmişlik sendromundan kurtardınız teşekkür ederiz.

 39. Avatar of Avedis Kuyumcuyan Avedis Kuyumcuyan dedi ki:

  Sizleri Spor Meydanın’da Görmekten Büyük Bir Keyif Alıyoruz Diğer Yazılarınızı Sabırsızlıkla Bekliyoruz

 40. Avatar of Levon Giritliyan Levon Giritliyan dedi ki:

  Muhteşem Bir Yazı , Büyük Bir Keyifle Takip Ediyoruz

 41. Avatar of Betül Saatçı Betül Saatçı dedi ki:

  Konuyu herkeain anlayabileceği şekilde anlatmışsınız teşekkürler emeğinize sağlık yazılarınızın devamını dilerim.

 42. Avatar of Safiye Akyıldız Safiye Akyıldız dedi ki:

  Herkesin anlayabileceği şekilde aydınlatıcı ve bilgilendirme yazısı olmuş teşekkürler meşleğinizde başarılarının devamı dilerim

 43. Avatar of Fatih telli Fatih telli dedi ki:

  Emeğine kalemine sağlık gayet aydınlatıcı olmuş.

 44. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

  Açıklama yol gösterici, çok net ve güzel. Bu tür bilgilendirme toplum olarak ihtiyacımız. Devamını bekler, başarılarınızı ve emeğiniz kutlarım.

 45. Avatar of Belgin Ekin Belgin Ekin dedi ki:

  Yaşanan bu tür sendromlarda yardım almak,daha çabuk ve sağlıklı atlatmak açısından çok önemli.Yazıdaki güzel anlatımla gayet güzel açıklanmış.Ipek hanımın emeğini ve bilgisini içtenlikle kutlar,konuların devamını dilerim.

 46. Avatar of Samet ALTINDAĞ Samet ALTINDAĞ dedi ki:

  Yoğun iş temposundan dolayı hep bir tükenmişlik sendromu vardı . Kısa süre önce spora başladık ve eski enerjimize kavuştuk . İpek hanıma sonuna kadar katılıyorum çok güzel bir noktayı kaleme almış diğer düşünce ve yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum elinize sağlık ☺️

 47. Avatar of Anonim dedi ki:

  Emeğinize sağlık çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş yazılarınızın devamını büyük bir merakla bekliyoruz

 48. Avatar of Volkan Volkan dedi ki:

  Gerçekten şu zamanda okuduğum ve bana gayet iyi gelen yazının üstünde sanki ilaç gibi geldi eline emeğine sağlık seni yetiştirenlerede çok teşekkür ederim.ipek hanım

 49. Avatar of Tülin Tülin dedi ki:

  Emeğine sağlık çok güzel bir yazı.

 50. Avatar of Filiz yıldız Filiz yıldız dedi ki:

  Emeğinize sağlık yazınız için tekrar teşekkür ediyoruz başarılar dileriz

 51. Avatar of Meliha Meliha dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş çok tesekkürler..

 52. Avatar of Filiz Yıldız Filiz Yıldız dedi ki:

  zor zamanlar gecirdiğimiz bu dönemde yazınız çok iyi geldi emeğinize sağlık yaz teşekkür ederiz ipek hanım :)))

 53. Avatar of Zeki Zeki dedi ki:

  Cok güzel bir tesbit , yorumlama ve çözümleyiş
  Düşünceleriniz ve aydınlatmalarınız için teşekkürler

 54. Avatar of Figen çimen Figen çimen dedi ki:

  Hepimizin ortak bir sorununa parmak bastıniz.okudukça herkes kendinden birşeyler buluyor.tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum ❤️☺️

 55. Avatar of Yılmaz Altınok Yılmaz Altınok dedi ki:

  Kalemine sağlık.

 56. Avatar of Orhun Övez Orhun Övez dedi ki:

  Son zamanlarda çevremizde sıkça gördüğümüz bir durum ve katlanarak artacak gibi duruyor. Vermiş olduğunuz bilgilerle bir şekilde önüne geçilebilir. Aydınlatıcı bir yazı başarılarınızın devamını dilerim.

 57. Avatar of Banu Banu dedi ki:

  Çok güzel bir yazı ..ellerinize sağlık
  .çok aydınlandim gerçekten…

 58. Avatar of Muharrem Aran Muharrem Aran dedi ki:

  Tebrikler. Çok güzel aydınlatıcı bir yazı. Teşekkürler.

 59. Avatar of Gülşah Gülşah dedi ki:

  Güzel ve gayet net ,açıklayıcı bir paylaşım olmuş.Ne yapmamız gerektiği belli uygulamak biz okurlara kalmış.Bilgi birikiminizi bizlere içten ve samimi uslubunuzla aktardığınız için teşekkür ederiz. Sizi elimizden geldiğince takip etmeye çalışacağız başarılar dileriz.

 60. Avatar of Gizem ALTINOK Gizem ALTINOK dedi ki:

  Okurken kendime de çokça çözüm çıkardım. Elinize, emeğinize, kaleminize sağlık İpek Hanım.

 61. Avatar of Ahter Ünlü Ahter Ünlü dedi ki:

  Çok mükemmel ve başarılı buldum. Tebrik ediyor,başarılarının devamını diliyorum.

 62. Avatar of Erkan tas Erkan tas dedi ki:

  Kaleminize saglik ipek hanim çok guzel bir yazi olmuş

 63. Avatar of Gülcan Oran Ava Gülcan Oran Ava dedi ki:

  Günümüzde bir çoğumuzun yaşayıp tıpkı sizin de belirttiğiniz gibi utandığı, paylaşamadığı bir duygu bütünü bence. Kendim dahil olmak üzere verdiğiniz ipuçları umarım okuyan herkese dokunup umut olur. Kaleminize sağlık İpek hanım !

 64. Avatar of Musti Musti dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş başarılarının devamını dilerim ipek