Spor Yıldızlarından Sosyal Medya Karartması

Özel Haber: Elif CANSU

Spor; geniş kitlelere ulaşması açısından  önemli bir barışçıl etkinliktir. Özellikle tüm dünyada milyonları bulan takipçileri, hayranları olan spor yıldızlarının sosyal medya mesajları, adalet arayan insanların ve grupların sesi olmakta.

ABD’nin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs akşamı George Floyd isimli 46 yaşındaki Siyahi  Amerikalı vatandaşın polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesi, 3 aydır Kovid-19 salgınıyla mücadele eden Amerika’da ana gündem maddesi oldu. Ülke geneline yayılan protestolar giderek tüm dünyada büyük tepkilere neden oldu.

Spor yıldızları sosyal medya kampanyasına destek verdi:

Dünyanın dört bir yanındaki sporcular ve takımlar, George Floyd’un ölümüne tepki olarak sosyal medya hesaplarını kararttılar.

46 yaşındaki Afro-Amerikalı bir adam olan Floyd, 25 Mayıs’ta beyaz bir polis memurunun boynuna birkaç dakika dizleri ile bastırması ile hayatını kaybetmişti. Minneapolis polisi Derek Chauvin görevden alındı ​​ve üçüncü derece cinayetle suçlandı.

Bu arada protestolar ABD ve İngiltere’de sürdürüldü. Spor yıldızları da seslerini çeşitli şekillerde yükselttiler.

Salı günü, dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve kuruluşlar, basit ama çarpıcı bir protesto ile mesaj verdiler. ‘Sosyal medya karartması’ ile tepkilerini paylaştılar. Dünyaca ünlü sporcular da bu protestoya katıldılar.

“Blackout Tuesday” hareketi müzik sektöründe bir protesto olarak başladı ve rekor sayıda hastag ile tüm dünyaya yayıldı.

Mesaj müziğin de ötesine geçti ve özellikle Instagram, hesapları ‘’Black Lives Matter’’ hareketi ile bir dayanışma gösterisine dönüştü. Takipçi sayıları milyonlarla ölçülen yüzlerce spor ve müzik fenomeni İnstagram hesaplarını kararttılar.

ABD’de büyük NBA yıldızları da aynı mesajı paylaştılar. Diğer yandan #blacklivesmatter hashtag’ini kullanan yayınların sayısının milyonları bulması, insanların aktivizm ve bağışlar hakkında bilgi bulmasını zorlaştırdığı yönünde bazı endişeleri de gündeme getirdi.

Profil karartma, sporcuların ırkçılık, polis vahşeti ve eşitlik hakkında gerçekleştirilen uluslararası protestolardan sadece bir tanesi.

Pazartesi günü, Liverpool oyuncuları antrenman sırasında diz çökerek protestoda bulundu. Newcastle ekibi Salı günü aynı şeyi yaptı.

Bazı büyük Kriket ve Ragbi yıldızları ve takımları da profil karartmaya katıldı.

Bu eylem, daha önceden San Francisco 49ers, Colin Kaepernick’in Ağustos 2016’daki ABD milli marşı sırasında diz çökme eyleminde olduğu gibi, ırkçılığa ve polis vahşetine karşı yaygın olarak kabul gören bir protesto şekliydi.

Instagram’daki bir yayınında Manchester United ve Fransa orta saha oyuncusu Paul Pogba “nefret, öfke, acı, üzüntü” hissettiğini söyledi.

Almanya’dan Jadon Sancho ve Marcus Thuram protestolara katıldılar.

İngiliz Forvet Sancho, Pazar günü Borussia Dortmund’a gol attıktan sonra ‘George Floyd için Adalet’ tişörtü açmayı düşündü. Ancak Alman Cumhurbaşkanı Fritz Keller Floyd Mayweather’ın cenaze masraflarını ödemeyi teklif etti.

Bu protestolar elbette yeni değil ancak sayıları milyonları bulan takipçileri sayesinde spor ve müzik sektöründen ünlülerin bu protestolara destek vermeleri gerçekten çok etkileyici olmaktadır.

Protesto olayları ile ilgili görüntülere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC