Şampiyon Şehidin Adı Yaşatılacak

Türkiye Tekvando Federasyonu, Tekvandoda Avrupa şampiyonluğu yaşamış Şehit Komiser Yardımcısı Semih Güzelay’ın adını yaşatacak.

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, Van’da keşif uçuşu yaparken Artos dağına çarparak şehit olan Semih Güzelay’ın İzmir’de düzenlenen cenaze törenine katıldı. Başkan Şahin,  Gaziemir 15 Temmuz Şehitler Camii’nde düzenlenen törenden sonra Semih Güzelay’ın babası Mustafa ve annesi Zakire Güzelay’a taziyede bulundu. Acılarının büyük olduğunu ifade eden Başkan Şahin, her zaman şehit ailesinin yanında olacaklarının mesajını verdi. Başkan Şahin, Semih Güzelay’ın adını yaşatmak istediklerini ve bu doğrultuda ilk olarak düzenlenecek şampiyonaya şampiyon şehidimizin adının verileceğini söyledi.

Başkan Şahin, “Acımız çok büyük. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. İlk kez Avrupa şampiyonluğu yaşamış bir sporcumuz şehitlik mertebesine ulaştı. Kendisinin adını yaşatmak boynumuzun borcu. Burada ailesiyle görüştük. Her türlü desteği vermeye hazırız. Sporculuk hayatında bizlere büyük gurur yaşatmış Semih Güzelay’ın adı tekvando var oldukça yaşayacak. Semih Güzelay ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

2003 yılında henüz 10 yaşında tekvandoya başlayan Semih Güzelay, Türkiye şampiyonasında dereceye giremese de dikkatleri üzerine çekmiş ve yapılan seçme sonunda milli takıma girmişti. Bu başarısının ardından Semih Güzelay, 14 yaşındayken Macaristan’da 2007 yılında yıldızlar kategorisinde Avrupa şampiyonu olarak Ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirmişti. Bu şampiyonada ülkemize tek altın madalyayı Semih Güzelay kazandırmıştı.

Başarılı sporculuğunu hayatına da yansıtan Semih Güzelay, Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlik kamplarında da kamp liderliği yapmıştı. Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunu kazanan şampiyon sporcu okuduğu dönemde katıldığı DASK Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda “Sabaha Uyanış” adlı eserle üçüncülüğü elde etmişti. Semih Güzelay, vatanına daha iyi hizmet verebilmek için Polis Akademisine girerek eğitimini tamamlamış ve polis olmuştu.