”Salgın Süresince Boş Durmadık”

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü İlman; ”Salgın Süresince Boş Durmadık.”

Coronavirüs tedbirleri kapsamında tüm spor etkinliklerinin tadil edilmesi sebebiyle, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı İl Müdürlükleri de sportif faaliyetlere kısmen ara vermiş bulunuyor. Ancak tadilat, maske ve siperlik yapımı, 19 Mayıs Kutlamaları, ağaç dikme organizasyonu, evde spor etkinliği gibi birçok faaliyetlerini aralıksız sürdürdüler.

Ziyaretimiz sırasında görüştüğümüz Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, toplu spor etkinliklerine ara vermiş olsalar da, krizi fırsata çevirip birçok önemli etkinlikler gerçekleştirdiklerini açıkladı. İlman, yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Koronavirüs tedbirleri sebebiyle, spor faaliyetleri iptal edildi. Ancak biz tesislerimizin bakım, onarım ve tadilatlarına devam ettik ve ediyoruz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak spor tesislerimizde, yurtlarımızda ve gençlik merkezlerimizde ilaçlama ve dezenfekte işlemlerini yaptık. İl Müdürlüğümüze bağlı gençlik merkezlerinde, koronavirüs salgını sebebiyle yoğun bir mesai harcayan sağlık ve emniyet çalışanlarına destek olmak amacıyla, siperlik maske üretimine başladık. Üretilen ilk siperlik maskeleri, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer’e teslim ettik.

Tedbir, tefekkür ve tevekkül ile sağlık çalışanlarımız için siperlik üretmeye, ürettikçe de gücümüze güç katmaya devam ettik. Toplam 8 bin adet üretilen siperlik maskeleri, tüm ilçelerde sağlık ve emniyet birimlerine, ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara dağıtımına devam ettik. İl Müdürlüğümüzün güvenlik noktasını yeniledik.

Kurumumuzun otobüs giydirmesini yaptık. Spor faaliyetlerini dijital ortama taşıyarak, antrenörlerimiz öncülüğünde online eğitim verdik. Instagram spor okulu açarak, gençlerimizin ve çocuklarımızın evde hareketsiz kalmamaları için programlar yaptık. Programa katılan sporculara, katılım belgelerini verdik. Böylece evde kalan çocuklarımızın ve gençlerimizin spordan uzaklaşmamalarını, düzenli ve planlı bir şekilde egzersizlerle formda kalmalarını hedefledik.

Ortaca stadımızın, 1000 kişilik seyirci koltukları ve protokol tribününü yeniledik, sahanın zemin bakımını yaptık. Marmaris İlçe Stadımızın yenileme çalışmaları, tüm hızıyla devam ediyor. 1500 kişilik tribün tamamlandı. UEFA standartlarında suni çimler döşendi. Saha aydınlatması, soyunma odaları ve elektronik skorboard önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Muğla Erkek Öğrenci Yurdu ve Milli Piyango Yurtlarımızda, yurt dışından 3 grup halinde gelen toplam 512 kişiyi, 14 gün boyunca karantinada en güzel şekilde misafir ettik. Karantina bitiminde tüm misafirlerimiz, devletimize ve milletimize minnettar olduklarını dile getirerek, bizlere teşekkür edip ayrıldılar. Ayrıca Ortaca, Milas ve Fethiye yurtlarında, korona virüs sebebiyle ile evlerine gidemeyen Adalet ve Sağlık bakanlığı personellerini misafir ettik.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını, bu yıl korona virüs dolayısıyla önceki yıllardan farklı kutladık. Muğla Valiliğinin katkılarıyla hazırladığımız Gençlik Otobüsü ile il merkezimiz ve tüm ilçelerimizi 5 gün boyunca marşlar çalarak dolaştık. Gençlerimize bayraklar ve formalar hediye ettik. 19 Mayıs coşkusunu, 7 ‘den 77’ye tüm Muğla’mızla paylaştık.

Daha önce, Fethiye Eldirek ve Fethiye Ölüdeniz Tesislerinde su kuyularını açmıştık. Son olarak, Menteşe Ortaköy sahamız ve Muğla Atatürk stadı için, su sondaj kuyularını açtık. Muğla Atatürk Stadı giriş kapısı ve makine parkını yeniledik. Çim saha bakımlarını yaptık. Atatürk Stadımız suyuna kavuştu. Stadımız maçlara hazır. Atatürk Stadı açık tribün yenileme ihalesini, önümüzdeki günlerde yapacağız. Maçların, Atatürk Stadı’nda gece oynanmasıyla ilgili çalışmaları başlattık.

Bakanlığımızdan gerekli ödenekleri talep ettik, sonucunu bekliyoruz. Fethiye İlçemizin, Esenköy Mahallesinde 1.350 kişilik yurt inşaatı başladı. Fethiye Esenköy mahallesinde, 500 kişilik tribünlü sentetik futbol sahasının, ihale çalışmaları bitmek üzere. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak olan, Genç Ofis Projesinin ihalesi yapıldı.

Yatırımlarımız ve çalışmalarımız, tüm hızıyla devam ediyor. Gençlerimiz spor camiamız ve Muğla halkımız için hizmetlerimiz devam edecek. 1 Haziran itibariyle korona virüs tedbirlerine bağlı olarak, faaliyetlerimiz başlamış bulunmaktadır. Salgın sürecinin biran önce tam olarak atlatılarak gençlerimizi, sporcularımızı ve öğrencilerimizi spor tesislerinde, gençlik merkezlerinde ve yurtlarımızda görmeyi arzu ediyorum.

Tüm gençlerimizin belirlenen kurallara ve sosyal mesafe tedbirlerine uymalarını, önemle rica ediyorum.” dedi.

Çalışmalardan görüntüleri bu linkten görebilirsiniz.