Potadaki Sezon İptali Kararı Adil mi ?  

TBF;Corona virüs nedeniyle “Beyaz Sezon” ilan etti. 30 haftalık normal sezonun 23 haftası oynanmışken, bunca emek boşa mı gidecek, yok mu sayılacak ? Böyle bir karar adil olabilir mi ?

Kimse kusura bakmasın, ben TBL’nin“Beyaz Sezon” kararının adil olmadığını düşünenlerdenim. Bunun da açıkça dillendiriyorum. Neden mi ?Çünkü 30 haftalık normal sezonun 23 haftası geride kalmış, maçların yüzde 80’lik bölümüne yakını oynanmış. Ortaya çıkan nete yakın bir resim var; “Beyaz Sezon” ilan edildiğinde, bunca emeğe, alın terinehaksızlık edilmiş olmayacak mı ?Hiç olmazsa, bu şekliyle tescil edilseydi; daha adil olabilirdi. Bazı gerçekleri göz ardı etmemek lazım…

Düşenler belli…

Lig devam etseydi Büyükçekmece ve SigortamNet ITU, alt lige düşeceklerdi. Bu gerçeği inkar eden çıkar mı ? Çıkamaz… Maçlar devam ederken, ligte kalma umutlarını kaybeden bu iki takım, yabancılarıyla yollarını bile ayırmıştı !!! Ligin 23.haftası maçında ITU, Büyükçekmece’yi 86-63 yenerken, sahada İTÜ’nün sadece 2 yabancısı, Büyükçekmece’nin ise 1 yabancısı bulunuyordu. Her iki takımın da 5 yabancısı vardı. Şimdi “Beyaz Sezon” ilan edildiğine göre, bu iki takıma piyango vurmuş olmuyor mu ? 23 maçın sadece 2’sini kazanan ITU ile 3’ünü kazanan Büyükçekmece, bir sezon daha Süper Lig’de oynamayı hak ediyor mu ?

Bir alt lige bakalım; Süper Lige yükselmek için planlar yapan takımlar; Petkimspor ve Fethiye Belediyesi…Ligin 24.haftası itibariyle 30 maçın 19’unu kazanmışlar; ilk iki sırayı paylaşıyorlar. Hedefleri Süper Lige yükselmek; sezon başında bütçelerini bu hedefe göre yaptılar. Şimdi ne olacak ? Emin adımlarla Süper Lige bu kadar yaklaşmışlarken, rüyaları kabusa dönüştü. Bu takımlar, sil baştan yeniden Süper Lige yükselmek için mi para mı harcayacaklar ? Kimse kusura bakmasın, ben bu iki takımdan birinin başkanı olsaydım; bütün heyecanımı yitirmiş biri olarak Süper Lig sevdamdan vazgeçerdim. Şimdi bu kulüplerin bu sezonki masraflarını kim karşılayacak ?

Kriz kapıda

Dönelim Süper Lige… Maçlar devam ederken yabancılarıyla yollarını ayıranlar sadece ligin son iki sırasındakiler değildi. İlk sekizdekilerden de yabancılarını kaybedenler ya da gönderenler oldu. Örneğin Teksüt Bandırma… Sezon başında herkesin düşer dediği Bandırma, gerçekten göz kamaştıran bir performans ortaya koyup, play-off için şansını zorlamaya başladı. Ne var ki bir duyduk ki, lig 7.si Bandırmalılar, yabancılarıyla yollarını ayırmış. İnanılacak gibi değil !Başarıdan korktular diye düşünüyor insan. Bunun bir sonucu olarak Hakan Demir’in talebeleri ligteki 3 maçını tamamen yerli isimlerle oynadı… Lig devam etseydi, play-off’lara kalamayacaklardı…

Benzer durum Beşiktaş için de geçerli. Kara Kartal son 6 maçını sadece 2 ABD’li oyuncuyla oynadı. Halbuki sezona Beşiktaş, 5 yabancı oyuncuyla başlamıştı.  Ancak sezon içinde yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle, yabancılar Beşiktaş’tan teker teker ayrıldılar. Bu olumsuzluğa rağmen Kartal, maçlara ara verildiğinde 8.sırada yer alıyordu. Önemli yabancılarıyla yollarını ayıran takımlardan biri de Ormanspor’du. Onlar da kümede kalmayı garantileyince, en etkili isimlerinden biri olan Kikanoviç’in Fransa’ya gitmesine izin verdiler…Ligin durumu kriz öncesi vahimdi, şimdi daha da kötüleşecek gibi duruyor.

TBL’nin Beyaz Sezon kararından sonra, kulüplerin kasasına tek bir kuruş para girmeyecek. Mart’ın ortasında ara verilen sezon, muhtemelen Eylül’den önce başlamayacak. Acaba oyuncular, özellikle de, düşük sayılabilecek ücretler alan yerli isimler paralarını alabilecekler mi ? Zaten sezon devam ederken, bu paraları  ödemekte zorlanan kulüpler, şimdi bu  ödemeleri nasıl yapacaklar ? Ortada cevap bekleyen çok ciddi sorular var. Acaba devlet basketbol kulüplerine maddi bir yardımda bulunacak mı ? İddaa gelirlerinden avans ya da hibe verilecek mi ? Zor bir ihtimal ama neden olmasın.

Bana göre TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Beyaz Sezon” kararıyla en kolay yolu seçti ama bu kolay yol hem Süper Ligi hem de 1.Ligi ciddi bir çıkmaza götürecek gibi geliyor. Zaten ciddi bir kan kaybı yaşanıyordu, durum daha da vahimleşecek gibi duruyor. Mevcut tablo, Hidayet Türkoğlu’nun başkanlık koltuğunu gelecek yıl yapılacak federasyon başkanlığı seçimleri öncesi tehlikeye sokabilir. Son bir söz; “Basketbol ve voleybol ligi sonlandırdı, futbol da aynı kararı alsın” diyenler var. Eğer ticarileşmeden ya da endüstriyelleşmeden bahsediyorsak, o zaman bu 3’lünün aynı sepete konulmaması gerektiğini bilmeliyiz…Futbol, yayın ücretleriyle varlığını devam ettirirken, diğer iki salon sporu sponsorlarla yaşıyor.