Muğla’da Spor Faaliyetleri Kontrollü Olarak Başladı

Karantina günlerinde spor tesislerinin tadilat ve restorasyonlarını tamamlayan Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; kontrollü normal hayata geçilmesi üzerine, spor faaliyetlerine de kontrollü olarak başladı. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, faaliyetler hakkında şu bilgileri verdi.

“Muğla İl Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan spor tesislerinde, COVİD-19 tedbirleri nedeniyle yaklaşık 3 ay önce ara verilen sportif faaliyetlere kontrollü olarak başlamış bulunuyoruz. Kurslarda, Gençlik ve Spor Bakanlığının yayımlamış olduğu “Kontrollü Sosyal Hayat Rehberi” ve İl Hıfzıssıhha Kurulu talimatları doğrultusunda, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ediyoruz. Gençler ve Muğla halkı tesislerimize büyük ilgi gösteriyor. Gençlik Merkezlerinde ve Spor Tesislerinde, görevliler tarafından ateş ölçümleri yapılıyor. Tüm tesislerde, dezenfektan makinaları kurmuş bulunmaktayız.

Tesisler ve antrenman alanları her gün dezenfekte ediliyor. Antrenman alanlarını ve soyunma odalarını, kişi başına 6 metre kare alan düşecek şekilde planladık. Antrenman ekipmanları, kişiye özel olarak kullanılacak. Antrenör, sporcu ve tesis çalışanları arasındaki fiziksel mesafenin (en az 2 metre) korunmasına, dikkat edilecek. Soyunma odaları ve duşlar, mümkün olduğunca kullanılmayacaktır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği 27 maddelik önlemlerin yanı sıra, federasyonlarca belirlenen branşa özgü özel kurallarında göz önünde bulundurulacağını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, “Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ülkemizde ilk ortaya çıktığı andan itibaren çok önemli tedbirler alındı. Gençlik Faaliyetleri, Spor Faaliyetlerimiz ve Yurt Hizmetlerimiz bu süreçte normal ve rutininin dışına çıktı. Biz daha çok etkinliklerimizi dijital ortama taşıdık. Birçok proje ile gençlerimize ulaştık.

Bakanlığımız talimatı ile şimdilik 45 spor branşında faaliyet izni verildi. Antrenörlerimiz yönetiminde, tüm kurallara uyularak çalışmalarımız başlamıştır. Bu süreçte büyük sabır ve fedakarlık gösteren çocuklarımıza, gençlerimize, sporcularımıza ve tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Tesislerimize bekliyoruz ancak tüm tedbirlere ve kurallara daha titiz bir şekilde uymalarını özellikle istirham ediyorum” dedi.