Moskova’ya Gitti Gürcistan Ayaklandı !  

Gürcü basketbolcu TonikeShengelia’nın, CSKA Moskova’ya transferi Gürcistan Devlet Başkanı’nı kızdırdı.

 Haber: Cem Çetin

TornikeShengelia… Avrupa basketbolunun önemli isimlerinden biri. Kariyerini İspanya’nın Baskonia takımında sürdürüyordu. Yeni sezon için tercihini CSKA Moskova lehine yaptı. Transfer haberi duyulur duyulmaz Gürcistan Devlet Başkanı SalomeZurabisvili, Shengelia’nın bu tercihini, “Haber benim için üzüntü verici ve kabul edilemez. Nasıl olurda Gürcistan Milli Takımı’nın kaptanı, bir Moskova takımına gidebilir” sözleriyle eleştirdi.

Zurabisvili’nin bu çıkışını normal karşılamak gerekiyor. Çünkü Rusya ile Gürcistan arasında, 2008 yılındaki savaştan bu yana diplomatik ilişkiler kesik ve bir iyileşme de yok. Gürcistan Devlet Başkanı gibi Gürcü medyası ve basketbolseverler de Shengelia’nın bu tercihinden rahatsızlar. CSKA Moskova’yı Rus askerlerinin kulübü olarak gören Gürcüler, “Shengelia nasıl olur da ülkemizi bombalayanların takımında oynar” eleştirilerini dillendiriyorlar.

Shengelia ise bu eleştiriler karşısında soğukkanlılığını koruyan açıklamalar da bulundu. “Her hangi bir savunma yapmayacağım. Ben sadece basketbol oynuyorum” diyen Gürcü basketbolcu, “Bu durum benim Gürcistan ile ilişkilerimi değiştirmeyecek. Umarım Gürcü insanların da benimle olan ilişki değişmez”…Gürcistan’dan Shengelia’ya tek destek ülkenin basketbol federasyonundan geldi. Federasyon, “Shengelia, hangi kulübe giderse gitsin, Gürcistan için oynamaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.