“Bir kıymetli Türk daha”  

Fransa’da yayınlanan haftalık futbol dergisi France Football, Burak Yılmaz’ın Lille’e transferini “Bir kıymetli Türk daha” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haber: Cem Çetin

Zeki ve Yusuf’tan sonra Lille’de forma giyecek 3.Türk Burak Yılmaz olacak. “Bu sefer Lille çok tecrübeli bir Türk oyuncusunu renklerine bağladı” yorumunu getiren France Football, Burak’ı volkanik karakterli bir oyuncu olarak tanıtıp, ülkesinde gerçek bir yıldız olduğuna vurgu yaptı.

Fransızlar Süper Ligi izlesin

Lille’in yeni transferi Burak Yılmaz’a iki tam sayfa ayırıp, futbolcumuzu ayrıntılı bir şekilde Fransızlara tanıtan France Football, Fransa’da Süper Ligi yayınlayan kanalda yorumculuk yapan bir gazeteci ile bir dönem yolu Türkiye’den geçen 2 Fransız futbolcunun Burak için yaptıkları değerlendirmelerisayfalarına taşıdı.

Futbol kariyerini PSG’de tamamladıktan sonra tv yorumculuğuna soyunan  ve Süper Ligi yakından tanıyan EricRabesandratana, ligimizle ilgili olarak “Fransız kulüplerinin Türkiye Ligi’ne olan ilgisizliğini anlamıyorum. Halbuki, mücadeleyi seven, baskıya alışık çok iyi futbolcular var. Bunlardan biri de Burak Yılmaz”…diyor… Fransız yorumcu, “Teknik olarak dört dörtlük olmasa da, her şeyi yapmasını biliyor” görüşünü dillendiriyor.

Bir dönem yolu Süper Lig’ten geçen 2 Fransız futbolcu Chedjou ve Mirin de Rabesandratana gibi, Burak için övgü dolu ifadeler kullanıyorlar.  “Onun gibi bir oyuncunun neden daha önce Avrupa’da büyük bir takıma gitmediğini anlamakta zorlanıyorum” diyen Burak’ın G.Saray’dan takım arkadaşı Chedjou, “Burak üst düzey takımlarda rahatlıkla top oynayabilir” şeklinde bir görüş paylaşıyor

İstanbul’da çok popüler

Burak için, “O ülkesinde bir yıldız, çok popüler bir isim” diyen Chedjou başından geçen ve Burak’ın işin içinde olduğu bir olayı, “Bir gün İstanbul’da çok popüler bir restoranta gittim. Ancak çok doluydu. Burak’ın telefonu sayesinde bana bir masa ayarladılar” şeklinde anlatıyor. Burak’ın Türkiye’deki bu popülerliğini başarılı futbol kariyerine bağlıyor.

Geçen yıl Burak ile takım arkadaşı olan daha sonra Toulouse’a kiralık giden Fransız savunma oyuncusu İsimat Mirin, “Çok karakterli bir oyuncu. Geçen yıl bir antrenman sırasında aramızda gerginlik olmuştu. Antrenman sonrası karşılıklı konuşup, konuyu tatlıya bağladık.  Araya 3.kişiler girmeden, bu olayı birlikte çözdükten sonra daha iyi anlaşmaya başladık. Onun bu davranışı çok hoşuma gitmişti” açıklamasını yapıyor…

Yönetim tarafından kadro dışı bırakıldığında sorunu Burak’ın çözdüğünü söyleyen Chedju, yaşadıklarını “Hava koşullarından dolayı uçağım İstanbul’a geç geldiğinden, yönetim beni cezalandırmıştı. Burak bana durumumu sordu, ne olduğunu anlattıktan sonra, problemi yöneticilerle konuşup çözdü. Böylece onun sayesinde ceza almadım. Sen doğru konuşuyorsan, senin için savaşır” şeklinde özetliyor.

France Football, 2013 yılında Arsenal’ın Burak Yılmaz ile ilgilendiğini, ancak transferin son anda gerçekleşmediği bilgisini okuyucularıyla paylaşırken, Burak’ın kariyerini geçmişte yurt dışında sürdürmek gibi bir derdinin olmadığına da gönderme yapıyor….Burak’ın ne kadar etkili bir santrafor olduğunu göstermek için de France Football, milli futbolcumuzun Süper Lig’teki 323 maçta 187 gol attığını ve bu performansıyla lig tarihinin en golcü ikinci ismi olduğu bilgisini Fransız okuyucularla paylaşıyor.

NOT. Fransa ile ilişkilerimizin kötü olduğu ve Fransız medyasında Türkiye ile olumsuz haberlerin çoğaldığı bir dönemde France Football’daki Burak Yılmaz haberi, Türkiye’nin imajı açısından çok büyük önem taşıyor.