Beşiktaş’ın yeni forma sponsoru Beko  

Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş, forma göğüs sponsorluğu için beyaz eşya markası Beko ile iki yıllık anlaşma imzaladı. Siyah-beyazlı kulüp bu anlaşmadan toplam 42 milyon TL kazanacak.

Beşiktaş’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklaması şöyle:

“Şirketimiz ile Arçelik Pazarlama AŞ arasında yürütülen görüşmeler neticesinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları için forma göğüs sponsorluğu konusunda iki yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma tutarı, Arçelik Pazarlama AŞ (Beko) tarafından takımımızın forma göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam haklarının kullanılması karşılığında, iki sezon için toplamda 42.000.000 lira + KDV olarak belirlenmiştir.”

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada başkan Ahmet Nur Çebi’nin şu açıklamasına yer verildi:

“Beşiktaşımızın şanlı tarihinde yeri ayrı olan efsane sponsorumuz Beko’yu tekrar şanlı Beşiktaş formasının göğsünde görecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Beşiktaş ve Beko birlikteliği bir sponsorluk ilişkisinin çok ötesinde. Kulübümüzün özünden güç aldığı, şampiyonluklara ulaştığı yılların bir değeri olan Beko’nun şimdi tekrardan özümüze dönüş hareketi başlattığımız bugünlerde ait olduğu yere dönmesi camiamız adına son derece sevindirici. Tarihe geçen 90’lı yıllarda ve 100. yıl şampiyonluğumuzda hep takım formasında sponsorumuzun gücünü hissettik. Bu iki dev marka birlikte nice başarılara, şampiyonluklara imza attı. Türk sporunu ileriye taşıyan bir kulüp olma misyonunu taşıyoruz. Tarihinin her döneminde alt yapıya – özkaynağına önem veren bir kulüp olarak bu dönemde inanıyorum ki efsane sponsorumuz Beko, Beşiktaşımıza uğurlu gelecek ve birlikte yeni şampiyonluklara imza atacağız. İçinden geçtiğimiz zorlu günlerde Türk sporuna kattıkları değer için Beko’ya teşekkür ederim. Taraftarlarımızın gönlündeki sponsorluk anlaşmasının gerçekleşmiş olmasından ayrıca mutluyuz. Sponsorluğun tüm Beşiktaş camiasına hayırlı olmasını diliyor; Beko’ya, Beşiktaşımıza ve Türk sporuna kattıkları değer için şükranlarımı sunuyorum.”

Anlaşmanın kesinlik kazanmasının ardından kulübün sosyal medya hesabından da paylaşım yapıldı.

VODAFONE’LA 8 YILLIK MACERA SONA ERDİ

Beşiktaş, 2013’te İnönü Stadı yıkılıp tekrar inşa edilmeye başlanınca yeni stadyum için Vodafone ile 15 yıl stat ismi, 5 yıl da forma göğüs sponsorluğu için anlaşmıştı. 2016’da tamamlanan stadın önce Vodafone Arena olmuştu. 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Arena isimlerini stadyumlardan kaldıracağız. Bizim dilimizde böyle bir şey yok” demesinin ardından stadın adı Vodafone Park olmuştu. Aynı yıl göğüs sponsorluk anlaşması sona eren Vodafone ve Beşiktaş 10 milyon dolar artı KDV karşılığında 2 yıllık daha sözleşme yenilemişti. Temmuz 2019’da bir kez daha masaya oturan taraflar bu kez yıllık 18 milyon TL’den 1+1 yıllık yeni bir anlaşma yaptı ve opsiyon hakkı Vodafone’a verildi.

Vodafone bir yıllık opsiyonunu kullanmayınca Beşiktaş yeni sezon için eskiden uzun yıllar anlaşmalı olduğu Beko ile yeniden anlaştı. Beşiktaş 1988-2004 arasında da formasında Beko reklamı ile oynamıştı.