Şile’de “Mavi Pedal Bisiklet Turu” düzenlendi
![Şile’de “Mavi Pedal Bisiklet Turu” düzenlendi](https://spormeydani.org/wp-content/uploads/2015/11/1447525987_MAvi_PEdal_Bisiklet_Turu_1-scaled-700x420.jpg)
Türkiye’de on milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen diyabet konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla 14 Kasım Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe profesyonel ve amatör bisikletçilerin yanı sıra diyabete dikkat çekmek isteyen yüzlerce kişi katıldı.
Şile Belediyesi, Türkiye Diyabet Vakfı ve Lilly ilaç tarafından desteklenen bisiklet turuna Türkiye’de diyabetin en çok görüldüğü köylerden biri olan Kömürlük köyünden başlandı. Şile Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nde son bulan Mavi Pedal Bisiklet Turu büyük ilgi gördü. Turun ardından Şile Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nde düzenlenen ödül töreniyle Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nün yapımına katkısı bulunanlara teşekkür plaketi sunulurken, bisikletçilere de madalya ve kupaları takdim edildi.
Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada; “Şile Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü projesi diyabetin önlenmesi ve farkındalık yaratması adına Türkiye’de ve Avrupa’da atılmış önemli bir adım. Eğitim kompleksinin kamuoyunda diyabete dikkat çekeceğini ve diyabetlilere fayda sağlayacağını ümit ediyoruz” dedi.