94. Gazi Koşusu’nda zafer Call To Victory’nin oldu!  

Bu yıl 94’üncüsü gerçekleştirilen Gazi Koşusu’nu jokeyi Ahmet Çelik ile start alan Call To Victory isimli tay kazandı. Ahmet Çelik bu sonuçla üst üste 6. kez Gazi Koşusu’nu kazanma başarısı gösterdi ve kırılması zor bir rekora imza attı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından beri kesintisiz düzenlenen, Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu, Zafer Bayramı’nı da kutladığımız 30 Ağustos Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. Yılın şampiyonunu da belirleyen bu önemli klasiğe 14’ü erkek, 1’i dişi toplam 15 tay katılım gösterdi.

2020 yılının Gazi Koşusu şampiyonu, jokeyi Ahmet Çelik ile bu önemli mücadelede boy gösteren Call ToVictory (VictoryGallop – Serap Gelin / MountainCat) oldu. Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü ise Orkun Özelcanat’ın üstlendiği 3 yaşlı doru erkek tay için bitiriş derecesi 2.30.18 olarak kayıtlara geçti. Bu tarihi koşuyu kazanan tayın sahibi; birincilik ikramiyesi, kayıt tutarları, taksit ücretleri, at sahibi ve yetiştiricilik primleri ile birlikte toplam 2.958.375 TL ödülün sahibi oldu.

Safkanın jokeyi Ahmet Çelik bu zaferle birlikte üst üste 6’ncı Gazi Koşusu galibiyetine ulaştı ve tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Şampiyon jokey 2015’te Renk, 2016’da Graystorm, 2017’de Piano Sonata, 2018’de Hep Beraber, son olarak 2019 yılında da TheLastRomance isimli safkanlarla birincilik kürsüsüne çıkmayı başarmıştı.

Yılın derbisinde ikincilik jokeyi Gökhan Kocakaya’ylaLord Of Game isimli safkanın olurken, Kingsman jokeyi HışmanÇizik’le üçüncü, Coach jokeyi Ayhan Kurşun’la dördüncü, Vernazza ise jokeyi Halis Karataş ile beşinci oldu. Koşuda farklar 2,5 Boy – 4,5 Boy – 2 Boy – Burun şeklinde sonuçlandı.