65. Kısrak Koşusu Heyecanı Veliefendi’de!  

Türk yarışçılığının en prestijli mücadelesi olan Gazi Koşusu için geri sayım sürerken 3 yaşlı safkan İngiliz tayları önemli yarışlar için İstanbul’da piste çıkıyor.

Türk yarışçılığının en prestijli mücadelesi olan Gazi Koşusu için geri sayım sürerken 3 yaşlı safkan İngiliz tayları önemli yarışlar için İstanbul’da piste çıkıyor. 2 Ağustos Pazar günü birbirinden başarılı 16 dişi tay yılın klasiklerinden Kısrak Koşusu’nda, 9 erkek tay da TJK kurucu üyelerinden Sait Akson adına düzenlenen koşuda güçlerini sınayacak.

Kısrak Koşusu (Grup 1) Saat 18.00

İlk kez 1956 yılında düzenlenen ve bu yıl 65’incisi koşulacak olan Kısrak Koşusu, Türk at yarışçılığının 5 klasik koşusundan biridir. Kabiliyetlerini ispat etmiş 3 yaşlı dişi İngiliz taylarının katılımıyla 2100 metre çim pistte gerçekleşir. Geçtiğimiz yıl, sonradan Gazi Koşusu’nu da kazanan TheLastRomance isimli safkanın galibiyetiyle sonuçlanan Kısrak Koşusu’nda bu sene şu 16 tay start alacak; AfterTulip, Aragona, Çakırın Kızı, Çirçuz, Florida Coast, Legend Of Love, Mala Moja, Marakay, Mindhunter, Moorland, Pamphylia, Prior, Real Queen, Selen Kızım, UnknownLove ve Waltz Goes On.

Sait Akson Koşusu (Grup 2) Saat 17.00

Türkiye Jokey Kulübü kurucu üyelerinden merhum Sait Akson adına düzenlenen bu geleneksel yarış, 3 yaşlı erkek İngiliz tayları için Gazi Koşusu öncesi en önemli sınavlardan biridir. 2200 metre çim pistte gerçekleşecek bu büyük mücadeleye şu 9 tay katılım gösterecek; Ahmet Beyli, Call ToVictory, Çakalınoğlu, Full Throttle, Hüsni, LastImpact, Toros, Vernazza ve Zaldır.

Harem Koşusu (Grup 1) Saat 16.30

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulacak bir diğer heyecan dolu yarış ise Harem Koşusu olacak. Bu mücadelede 4+ yaşlı İngiliz kısrakları 2100 metre mesafe çim pistte boy gösterecek. Start alacak safkanlar arasında, son iki yıldır bu koşuyu kazanma başarısı gösteren ve ülkemizi daha önce Dubai’de temsil eden Peri Lina ile son Gazi şampiyonu TheLastRomance da yer alıyor. Altınbaşak, Black Chinese, Hafo, Iskra, LuckyFoot, Miss Helin ve My Perfection isimli kısraklarla birlikte toplam 9 safkan bu yıl Harem Koşusu’nda ter dökecek.