65. Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları Gerçekleşti

Bu yıl 65.’si düzenlenen Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları 12 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. Yılın ilk klasik koşu heyecanının yaşanacağı günde, üst düzey mücadeleler büyük bir heyecanla takip edildi.

İlk kez düzenlendiği 1956 yılından bu yana devam eden gelenek, İstanbul’da sezonun 15. yarış gününde 65. kez yarış severle buluştu. Normal (3.3) durumdaki çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşen bu önemli koşu, 3 yaşlı safkan İngilizlerin başarılı isimlerini bir araya getirdi. Üst üste 8 galibiyetle etkileyici bir ivme yakalamış olan Call To Victory (Victory Gallop – Serap Gelin / Mountain Cat) favori çıktığı bu koşuda güzel bir performans ortaya koydu ve jokeyi Ahmet Çelik idaresinde zaferlerine bir yenisini daha eklemeyi başardı.

Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Orkun Özelcanat antrenesindeki doru tay bugünkü sonuçla birlikte 10 koşuda 9 galibiyetlik fevkalade başarılı bir tablo çizdi.

Birincilik ikramiyesinin 600.000 TL olduğu 2020 yılı Erkek Tay Deneme Koşusu’nda toplam ikramiye 1.050.000 TL olarak belirlenirken, buna at sahibi ve yetiştiricilik primleri de dâhil edildiğinde toplam 1,5 Milyon TL’nin üzerinde bir tutar dağıtılmış oldu.

İngiliz tayları için Triple Crown’un ilk ayağı kabul edilen bu önemli koşuda, Halis Karataş idaresinde piste çıkan Vernazza (Authorized – Dentelle / Mr Sidney) iç kulvardan çok etkili gelerek ikincilikte yer aldı. Hilal Yöney’in Grup koşu galibi tayı Full Throttle (Mendip – Cure Notice / Sri Pekan) jokeyi Gökhan Kocakaya’yla tabelanın üçüncü basamağında kendine yer buldu. Süratli stiliyle koşuya tempo veren, Ali Selimoğlu’nun Alihan (Agresivo – I Am That Chick / Closing Argument) isimli tayı Ayhan Kurşun’la dördüncü olurken, Adem İpek’e ait Kingsman (Popular Demand – Fluent / Ultramar) de Hışman Çizik’le tabelayı tamamladı.

Call To Victory koşuyu 1.34.53’lük müddetle kazanarak, Hep Beraber (2018), Maracaibo (2008) ve Yamanlarbeyi’nin (2019) ardından Erkek Tay Deneme Koşularındaki en iyi dördüncü dereceye imza atmış oldu. Yarışta farklar ise 2 Boy – 1,5 Boy – 4 Boy – Boyun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası jokey Ahmet Çelik yaptığı açıklamada: “Call To Victory ile birbirinden güzel yarışlar kazandık. Koşu kazandıkça bir sonraki yarışa çok daha moralli geliyor ve kazanmayı çok iyi biliyor. Önümüzdeki süreçte uzun mesafede de neler yapabileceğini göreceğiz. 2016 yılında da bu önemli koşuyu Graystorm ile kazanmıştım ve ikisi de farklı şampiyonlar ve farklı karakterli safkanlar.” şeklinde konuştu.

  1. Dişi Tay Deneme Koşusu’nu Luna Lovegood kazandı

1956 yılından bu yana kesintisiz devam eden geleneksel mücadele, İstanbul’da sezonun 15. yarış gününde 65. kez yarışseverle buluştu. Normal (3.3) durumdaki çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşen bu önemli randevu, başarılı dişi İngiliz taylarını bir araya getirdi. Bugüne kadar start aldığı 5 koşuda da birinciliği kimseye bırakmayan Luna Lovegood (Kaneko – Write To Me / Iffraaj) bugün de Halis Karataş idaresinde etkileyici bir performans sergiledi ve beyaz bayrak ayna yaparak rahat bir galibiyete imza attı.

Tolga Karakartal’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, İbrahim Bekiroğulları antrenesindeki doru dişi tay start aldığı altıncı koşudan da birincilikle ayrıldı.

Birincilik ikramiyesinin 600.000 TL olduğu 2020 yılı Dişi Tay Deneme Koşusu’nda toplam ikramiye 1.050.000 TL olarak belirlenirken, buna at sahibi ve yetiştiricilik primleri de dâhil edildiğinde toplam dağıtılan tutar 1,5 Milyon TL’yi aşmış oldu.

Dişi İngiliz tayları için Triple Crown’un ilk ayağı kabul edilen bu önemli sınavda kazanan tayın ardında yakın aralarla potoya giren safkanlardan Florida Coast (Lemon Drop Kid – Florida Wildcat / Forest Wildcat) Gökhan Kocakaya’yla ikinciliği kurtardı. Ayşegül Kurtel’in Real Queen (Victory Gallop – Invincible Girl / Mountain Cat) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik idaresinde üçüncülükte yer alırken, Kemal Kurt’un sahibi olduğu Mindhunter (Scarface – Acoustic / Namid) Özcan Yıldırım ile dördüncü, Serbülent Yetiş’e ait Moorland (Luxor – Match Point / Toccet) de Ayhan Kurşun’la beşinci oldu.

Luna Lovegood koşuyu 1.34.70’lik bitiriş derecesiyle kazanarak, Valencia’nın (2018), ardından Dişi Tay Deneme Koşularındaki en iyi ikinci dereceye imza atmış oldu. Yarışta farklar ise 5 Boy – Boyun – Burun – 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Jokey Halis Karataş koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Luna Lovegood ile 4 yarıştır kazanıyoruz. Kumda muhteşemdi ve henüz ilk bindiğim yarışta kalitesini fark etmiştim. Dişi Tay Deneme’de de kazanacağımıza çok inanıyordum. Çim pist konusunda tereddütleri olanlar vardı ancak benim olmadı. Umarım sağlıklı, uzun bir yarış hayatı olur. Atçılığımızın böyle değerli safkanlara ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.