Türk projesine Avrupa’dan tam not

Türkiye tarafından hazırlanan ve Avrupa Masa Tenisi Federasyonu ETTU tarafından uygulamaya konulan “Avrupa Masa Tenisi Web Kampı” sona ererken, tüm otoritelerden tam not aldı.

Haber: Murat İlter

Avrupa çapındaki 15 Yaş Altı Milli Takım sporcuları hedefleyen projede, 2 hafta boyunca, seçilen antrenörler online bir platformda sporcularla buluştu
Zoom programı üzerinden online yapılan ve 12 gün süren kampa  19 ülkeden toplam 57 Milli takım sporcusu ve 30 antrenör katıldı.
Proje yönetim ekibinde Avrupa Masa Tenisi Federasyonu Gelişim Sorumlusu Prof. Neven Cegnar ile projenin mimarı ETTU Gençlik Komitesi üyesi Samet Polat görev aldı.
Projenin Antrenör kadrosunda ise Milli Antrenörümüz Babür Üstündağ ile birlikte Almanya’dan Lara Broich, İngiltere’den Marcus Gustafsson, İsrail’den Omer Gendler, Portekiz’den Afonso Vilela ve Sergio Viera görev yaptı. Kampa ülkemizden  15 yaş altı Milli takım sporcularımız Uğurcan Dursun, Emir Baha Sönmez, Umut Baha Dursun, Hakan Işık ve Feyza Demir katıldılar. Kampta sporculara masa dışı antrenmanların yanı sıra, teorik eğitimler ve mental çalışmalar da gerçekleştirildi.

Proje kapsamındaki eğitimlere, 2019 Genç Çift Bayanlar Avrupa ikincileri Ece Haraç ve Özge Yılmaz’ın yanı sıra, 7 kez Olimpiyatlara katılan ve bu alanda rekoru elinde bulunduran efsane sporcu Zoran Primorac, eski Dünya 2 numarası ve 12 Avrupa Şampiyonası madalyası sahibi Tamara Boros, 3 Avrupa Şampiyonluğu bulunan eski Fenerbahçe sporcusu Elizabeta Samara, üç Commonwealth Oyunları Madalyası sahibi ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonu Tin Tin Ho, 2019 Fransa Şampiyonu Marie Migot misafir olarak katıldılar.

Avrupa arenasında ülkemiz adına ilk projesini gerçekleştiren Samet Polat, ”Çalışmamızın ilk duyurulduğu andan itibaren tüm Avrupa’dan büyük bir ilgi ve destek aldık. Kampın Uluslar arası Federasyonların web sayfalarında”Türk projesi” adıyla yayınlandı. Kampın son toplantısında çalışmalara katılan 87 kişi bizleri ayakta alkışladı. Bu projenin altında Türkiye’nin imzasını attığımız için çok gururluyum” diye konuştu.Böyle bir projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Milli antrenör Babür Üstündağ ise ´ ”Daha çok kişiye faydalı olma,paylaşma ve ülkemizi temsil etmek üzere projeye katıldım. Ülkemizden ayrıca 5 sporcunun da olması mutluluğumu daha da arttırdı. Avrupa’da ve dünyada ilk örneği olan kampın Türkiye proje liderliğinde yapılması bizim için çok gurur verici oldu” dedi.