Triatlon’da Balkan Şampiyonası heyecanı  

Avrupa’da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcuya sahip branş olan triatlon, 2019 ETU Balkan Şampiyonası ile ilk kez İstanbullularla buluşacak. İBB’nin desteğiyle düzenlenecek şampiyonada 16 ülkeden 500’ün üzerinde sporcu yarışacak.

Avrupa Triatlon Birliği’nin 2019 faaliyet takviminde yer alan organizasyon Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteğiyle düzenlenecek. 3 – 4 Ağustos tarihlerinde Kartal sahilinde yapılacak etkinlik, İstanbul’da ilk kez düzenlenecek. Sporseverler, 2 gün sürecek müsabakaları ücretsiz izleyebilecek.

Şampiyonada Türkiye birlikte ile Sırbistan, Rusya, Bulgaristan, Makedonya, Hırvatistan, Yunanistan, Avustralya, Bosna Hersek, Ukrayna, İngiltere, Almanya, Romanya, İran, Mısır ve Amerika’dan 500’ü aşkın sporcu mücadele edecek. Türkiye’yi 29 sporcu temsil edecek.

Genç, yıldız ve miniklerin yanında yaş grupları sporcularının da yarışacağı Balkan Şampiyonası, alacakları puanlarla ETU sıralamasında yükselmeyi hedefleyen elit sporcular için ayrı bir önem taşıyor.  Sprint kategoride yarışacak elit sporcular sırasıyla 750 metre yüzerek, 20 km bisiklet sürerek ve 5 km koşarak zamana karşı büyük bir mücadele verecek.

Şampiyonada yıldız, genç ve elitler Cumartesi günü, yaş grubu sporcuları ise Pazar günü yarışacak. Yaş grubu kategorilerinde kadınlarda 20 ve 58 yaş arasındaki sporcular, erkeklerde ise 20 ve 74 yaş arasındaki sporcular yarışma imkanı bulacak.

İBB, uluslararası spor organizasyonuna çeşitli alanlarda destek olacak. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü koordinasyonunda zabıta tedbirlerinden yol bakıma, yol, deniz ve kıyı temizliğinden araç ve personel tahsisine, yeşil alan bakımından vatandaşları bilgilendirme ve tanıtıma kadar pek çok önemli görev İBB tarafından yerine getirilecek. Ayrıca İstanbul İtfaiyesi’nde görevli cankurtaranlar olası acil durumlara karşı organizasyon yarış boyunca zodyak botla denizde olacak.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi