DOLAR 18,1044
EURO 18,2784
ALTIN 1.019,82
BIST 3.041,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Cts 31°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 28°C

Parasız Sporcudan Sporcu Olmaz!

Parasız Sporcudan Sporcu Olmaz!

Youtube üzerinden gerçekleştirdiğim son samuray isimli mücadele sporları içerikli programıma son dönemde bağlı bulundukları federasyonların yapmış oldukları haksız ve tutarsız uygulamalara ses çıkartabilen cesarette konukları alıyorum. Bu konuklar yapmış oldukları eleştiriler sonucu bir sonraki turnuva ve faaliyetlerde kendilerine karşı Federasyonları tarafından hasmane tavırlar ve belkide haksızlıklar yapılacağını bile bile HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR düsturu ile kendilerini bir noktada feda ediyorlar.

Bu programlara katılıp ses çıkarabilecek cesareti olduğunu kanıtlayan faal antrenörler KENAN SALTIK ve ALİ OSMAN ÇOPUR’u canı gönülden kutluyorum. Bu ve bundan sonra düşünce ve eleştirilerini korkmadan söyleyebilecek isimlerin bağlı bulundukları federasyonları tarafından herhangi bir haksızlığa maruz kalmaları neticesinde bizde bu haksızlıkları basın yolu ile deklare edeceğimizi buradan bildirmiş olalım.

Programıma son katılan Ali Osman Çopur isimli bir Kick Boks hocası birçok konuda dert yanarken program içinde bir söz etti ki sanırım bu söz yazımızın başlığı olmayı fazlası ile hak etti. Hocamızın iddiasına göre birçok şahit huzurunda bir federasyonun başkan vekiline            “ Yapılan her faaliyet de hocalardan ve sporculardan neden bu kadar yüksek meblağlarda ücretler alıyorsunuz” diye sorması üzerine o başkan vekili hocamıza ve orada bulunanlara şu cevabı verir. “PARASIZ SPORCUDAN SPORCU OLMAZ”

Vayy kii vaayyy. Bir başkan vekilinin söylediği söze bakar mısınız? Peki şaşırdık mı? Kesinlikle hayır.

Maalesef ki federasyonlar özerkleştikten sonra kendilerine bağlı kulüp antrenör hakem ve sporcuları ticari bir meta haline getirmiş ve müşteri gibi görüyorlar. Bu duruma karşı savunmaları da “DEVLETTEN ALDIĞIMIZ ÖDENEK VE SPONSORLAR GİDERLERİMİZİ KARŞILAMAYA YETMİYOR” oluyor.

Yani demek istiyor ki federasyonlarımız, giderlerimizi karşılamak için bize bağlı sporcuları bir nevi sponsor yada müşteri olarak görüyoruz. Yaniiii Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 58 ve 59 maddelerinde yazılı olan

 *Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.

 *Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.

Aynı zamanda spor federasyonları da Türk vatandaşlarının spor yapabilmeleri için her türlü kolaylığı ve imkânı sağlar. Vatandaşların bu imkanlardan en uygun şekilde yararlanmaları için  faaliyetlerini organize eder.

Denilen kanun ve hükümleri ben federasyon olarak uygulayamıyorum. EEE  pekiii o zaman bu federasyonlar kendilerine bağlı sporcularına en uygun hatta ücretsiz şekilde spor yaptıramayacak sa bu sporcular içerisinden Milli sporcular çıkartıp ülkemizi temsil ettiremeyecekse yaniiii kısaca HİZMET EDEMEYECEKSE federasyonların varlığı ne işe yarar.

Milli olmuş sporcusundan yurt dışı turnuvaya gidebilmesi için sponsor şartı getiren bir federasyon yönetim zihniyetinden sanırım çıkacak tek sonuç “PARASIZ SPORCUDAN SPORCU OLMAZ” gerçeğidir.

Yani sevgili spor yapmak isteyen kardeşim.

PARAN YOKSA SPORCU OLMASSIN.

PARAN YOKSA SAĞLIKLI DİNÇ VE SPORTİF BİRİ OLAMASSIN.

PARAN YOKSA TURNUVAYA KATILAMASSIN.

PARAN YOKSA MİLLİ OLAMASSIN.

PARAN YOKSA ÜLKENİ TEMSİL EDEMESSİN. 

İşte bu gerçeklerle Federasyonların son yıllarda kendilerine bağlı tüm kulüp antrenör hakem ve sporcularına uyguladığı ekonomik baskının şiddeti de her geçen gün acımasızca artmakta. Dünya ve Türkiye ekonomisinin ve tabi ki halkın çok zor zamanlar geçirdiği pandemi döneminde bile ekonomik gelir getiren tüm kalemlerinden taviz vermeden vatandaşlara “SPOR” yaptırma faaliyetlerine devam eden federasyonların bu gidişatına artık dur denilmeli.

Yeni spor yasası 2020 yılının son aylarında meclise gelmiş ve görüşülmüştü. Sonrasında yasadaki bazı eksikliklerin giderileceği açıklaması ile yasa yürürlüğe girmedi. Özellikle özerk federasyonların krallıklarını ilan ettikleri cumhuriyetlerine darbe vurulacağı müjdesi ile sevinçle karşıladığımız bu yasa tasarısı ŞİMDİ NE DURUMDA? NEDEN BU KADAR GEÇİKTİ? NE ZAMAN FEDERASYONLARIN  “BEN YAPTIM OLDU” PERVAZSIZLIKLARINA DUR DENİLECEK?

Türkiye cumhuriyetin vatandaşları en uygun ve ucuz hatta ücretsiz şartlarla spor yapmak milli olmak ve ülkesini temsil emek istiyor. Ve görülüyor ki bu en demokratik isteğe şu anda tek engel federasyonlar.

HER ŞEY TÜRK MÜCADELE SPORLARI İÇİN.

SPORCULUK SELAMI İLE.

YORUMLAR

  1. Avatar of Aliosman Aliosman dedi ki:

    DEĞERLİ hocam sessiz çoğunluğun sesi oldunuz ve sesimiz olmaya devam edeceksiniz bu çocukların vatan millet bayrak sevgisini göstermek ve bu uğurda mücadele edmeleri için önlerindeki maddiiyatın biran önce kaldırılması gerek saygılarımla.