Masa Tenisi’nde Tarihi Başarı

Masa Tenisi Büyükler Balkan Şampiyonasını toplam 11 madalya ile tamamlayan Türkiye, Büyükler Balkan Şampiyonası tarihinin en başarılı sonucunu elde ederek  takım halinde ilk kez Balkan Şampiyonu oldu. 

 

  1. Büyükler Balkan Şampiyonası Karadağ’ın başkenti Podgorica’da 11 ülkenin katılımı ile yapıldı. Şampiyonaya erkeklerde 37, kadınlarda 31 olmak üzere toplam 68 sporcu katıldı. Büyükler Balkan Şampiyonası’na Türkiye ve ev sahibi Karadağ’ın yanı sıra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Yunanistan, İtalya, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya katıldı. Şampiyonada ülkemizi erkeklerde İbrahim Gündüz, Ziver Gündüz, Zihni Batuhan Şahin ve Talha Yiğenler, kadınlarda ise Sibel Altınkaya, Ece Haraç, Gülpembe Özkaya ve Özge Yılmaz temsil etti.

Toplam 11 madalya

Büyükler Balkan Şampiyonası’nda Türkiye, ferdi maçlarda 5 altın, 3 gümüş ve bir bronz, takım müsabakalarında ise bir altın ve bir de gümüş madalya kazandı.  Şampiyonayı toplam 11 madalya ile tamamlayan Türkiye, Büyükler Balkan Şampiyonası tarihinin en başarılı sonucunu elde  ederken takım halinde Balkan Şampiyonu oldu.  Takım maçlarında Kadın A Milli takımımız finalde son Avrupa Şampiyonu Romanya’yı 3-1 yenmesiyle altın madalya alırken, Erkek A Milli takımımız 2-0 öne geçtiği maçta İtalya’ya 3-2 yenilerek gümüş madalya kazandı. Diğer madalyalarımız ise Tek erkeklerde Talha Yiğenler (altın), İbrahim Gündüz (gümüş), Tek Kadınlarda Özge Yılmaz (altın), Çift Erkeklerde İbrahim Gündüz/Talha Yiğenler (altın), Ziver Gündüz/Zihni Batuhan Şahin (gümüş), Çift Kadınlarda Özge Yılmaz/Ece Haraç (altın), Sibel Altınkaya/Gülpembe Özkaya (gümüş) ve Karışık Çiftlerde İbrahim Gündüz/Sİbel Altınkaya (altın), Zihni Batuhan Şahin/Gülbembe Özkaya (bronz) ikilisinden geldi.

Gurur verici bir başarı

Karadağ’da düzenlenen Büyükler Balkan Şampiyonası’nda alınan sonuçların gurur verici olduğunu söyleyen Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Fatih Karaca ”Her kategoride şampiyon olup, altın madalya kazanmak, şanlı al bayrağımızı göndere çektirip, İstiklal Marşımızı gururla söyletmek gerçekten gurur verici bir durum. Şampiyonanın son setinin son sayısına kadar mücadeleyi hiç bırakmayan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Onların bu başarıyı kazanmasında emeği olan başta antrenörleri ve ailelerine de teşekkür ederim. Türk Masa Tenisi artık katıldığı her turnuvada, her şampiyonada madalya alan, derece yapan bir branş haline geldi. Hep beraber nice başarılara Milli takım sporcularımızla imza atacağımıza inancım tamdır” diye konuştu.