IOC baskılara dayanamadı  

Karar netleşti. Bu yıl Yaz Olimpiyatları düzenlenmeyecek. Erteleme kararı için önümüzde 4 hafta diyen IOC, erteleme yönündeki baskılara dayanamadı. Tokyo Olimpiyatları 2021’e kaydırıldı.

En sonunda 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları da ertelendi. Corona virüsü nedeniyle askıya alınan neredeyse büyün spor organizasyonları arasına Yaz Olimpiyat Oyunları da dahil oldu. “Önümüzde daha zaman var” diyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), spor dünyasından gelen baskılara dayanamadı. İlk planda 2 aylık bir kaydırmayla eylül ayında düzenlenmesi düşünülen 2020 Tokyo Olimpiyatları, bir yıl ileri kaydırıldı.

Spor dünyası rahatladı

IOC’nin 1 yıl erteleme kararıyla spor dünyası rahat bir nefes aldı. Olimpiyat Oyunları her sporcu, her antrenör ve her federasyon için büyük öneme sahip. Böyle bir gerçek varken, spor dünyasının aktörlerini en çok endişelendiren durum, hazırlık döneminin sağlıklı yapılmayacak olmasıydı. Bu endişelerini spor dünyasındakiler, “Olimpiyatlar yapılsa bile, hazır olarak gelme şansımız olmayacak. Çünkü virüs çalışmaları olumsuz etkiliyor” şeklinde dillendiriyorlardı.

Erteleme kararını Tokyo Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi bBaşkanıYoshiro Mori yaptı. Mori, dünyadaki durumun ciddileştiğine gönderme yapıp, “Sporcuların ve ülkemize geleceklerin güvenliğini ve emniyetini sağlamak her şeyden daha önemli. Bunun için IOC ile görüşüp, Olimpiyat başlangıcını erteleme kararı aldık” dedi. Mori, erteleme kararından sonra ülke sınırları içinde bazı sıkıntıların yaşanacağına da dikkat çekti.

Erteleme kararından sonra şimdi cevap bekleyen en önemli soru: Tokyo Olimpiyatları’nın 2021 yılının hangi tarihlerinde yapılacağı? Bu konuda IOC yetkililerinin kendi aralarında bir toplantı yapıp bir karar almaları bekleniyor.  Öte yandan erteleme kararının 2021 yılında bazı önemli uluslararası spor organizasyonlarını etkileyeceği bir gerçek. Bunlardan biri, Eugene’de yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası.  Bu konuda Uluslararası Atletizm Federasyonu nasıl bir karar alacak ? Bekleyip görelim…

Gelişmeleri gelen haberler doğrultusunda değerlendirmeye devam edeceğiz…