Atletizmde dopingle mücadele sonuç verdi
![Atletizmde dopingle mücadele sonuç verdi](https://spormeydani.org/wp-content/uploads/2016/05/fatih-cintimar-scaled-700x420.jpg)
Olimpik kadrosunun yarısını doping nedeniyle kaybeden atletizmde, dopingle mücadele sonuç verdi. 2012 Londra Olimpiyatları’ndaki kadrosundan elinde 6 sporcusu kalan Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), buna rağmen 2016 Rio Olimpiyatları’na 27 sporcuyla kota almış durumda bulunuyor.
TAF Başkanı Fatih Çintimar, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, 2012 Londra Olimpiyatları’na katılan 33 kişilik kadrodan 14’ünün doping cezalısı, 5’inin sporu bırakmış, diğerlerinin ise sporu bırakmak üzere ya da düşük performanslı sporcular olduğunu belirterek, “2016 Rio Olimpiyatları’na kota alan listede, Londra kadrosundan sadece 6 sporcu bulunuyor. 27 sporcu ve 32 kotanın tamamı yeni sporcularımızdan oluşuyor. Hedefimiz Rio’ya 40 kotayla gidebilmek.” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın ciddi katkısıyla yeni ligler oluşturarak, atletizmin tabana yayılması ve 2020 hedefi ile büyümeye devam ettiklerini dile getiren Çintimar, “Sayın Bakanımızın maddi ve manevi desteği gerçekten çok büyük. Kendisi, Türk atletizminin, hem dopingten arınmasına hem de tabana yayılmasına ciddi katkılar sağlamıştır. Biz de o katkılarla gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz.” diye konuştu.
Bugüne kadar Avrupa şampiyonalarına en fazla 37 kişiyle katıldıklarını vurgulayan Çintimar, “Rio öncesi 6-10 Temmuz’da Amsterdam’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na ise şu anki kota sayımız 50. Yaklaşık yüzde 37’lik artış var. Hedefimiz Amsterdam’a 60 sporcuyla gitmek ve tarihimizin en iyi sonucunu alabilmek ve ardından olimpiyatlarda ülkemizi, en az 8 final koşarak iyi şekilde temsil etmek.” ifadelerini kullandı.
“3 kuşak sporcuyu silmiştik”
Bakanlığın ciddi bütçeler ayırdığını ve bu yılki bütçelerinin, geçen yıla oranla yüzde 50 fazla olduğunu kaydeden Çintimar, şöyle devam etti:
“Bu da bizim yükümüzü artırıyor, daha fazla çalışmaya sevk ediyor. Göreve başladığımızda elimizde hiçbir şey kalmamıştı. 3 kuşak sporcuyu silmiştik. Elimizde olanlara da şüpheyle bakıyorduk ama şu an elimizdeki her sporcudan ciddi sayılarda numune alarak müsabakalara temiz gitmek için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Bakanımızın ‘sıfır tolerans’ direktifiyle yola devam ediyoruz. Bu konudaki en büyük destekçilerimizden biri de Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Rüştü Güner’dir. Her nerede, hangi yarışta numune alınmasını arz ettiysek, geri çevirmediler, aldılar ve almaya da devam edecekler.”