Türk Karateciler Zürih’te 12 madalya kazandı

Türk karateciler, 6-8 Şubat tarihleri arasında Zürih’te yapılan 42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda kazandıkları 6 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ile genel klasmanda üçüncü sırayı aldı.

Karatede yılın uluslararası düzeyde ilk önemli buluşması İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleşti. 6-8 Şubat tarihleri arasında yapılan organizasyonda 47 ülkeden 995 sporcu mücadele etti. Şampiyonadaki başarılı performansı ile ülkemizi başarıyla temsil eden Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Milli Takımımız, tüm kategorilerde mücadele verdiği organizasyonda 20 erkek, 18 sporcuyla yer aldı.

Zürih kentinde bulunan Saal Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı müsabakalara Türk karateciler damgasını vurdu. Çıktıkları sekiz finalden altısını kazanan milli sporcularımız, 6 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ile şampiyonayı noktaladı.

Toplamda 12 madalya kazanan Türkiye, genel klasmanı üçüncü sırada tamamlayarak takım halinde Avrupa üçüncüsü oldu. Fransa, 7 altın, 5 gümüş, 7 bronz madalya ile zirvede yer alırken, 7 altın, 3 gümüş, 6 bronz kazanan İtalya da ikinciliği elde etti.
TÜRK KARATESİNİN GELECEĞİ GÜVENDE

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, milli sporcularımızın performansından memnuniyet duyduğunu belirterek Türk karatesinin geleceğinin güvende olduğunu söyledi.

Dünya Karate Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi de olan Başkan Delihasan, “Başarılı bir organizasyonu geride bıraktık. Kazandığımız 6 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ile takım halinde Avrupa üçüncüsü olduk. Sporcularımız performansları ile bizleri mutlu ederken altyapıya yaptığımız yatırımların bizlere başarı olarak geri dönmesi, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Sağlam ve güçlü bir altyapımız var. Burada da gördük ki Türk karatesinin geleceği güven” diye konuştu.

Başkan Delihasan, ayrıca, hedeflerinin Kasım ayında Endonezya’da yapılacak Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Şampiyonası olduğunu sözlerine ekledi.