Taha Akgül’e moral ziyareti

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçi Taha Akgül’ün sol omzundan geçirdiği sakatlık sonrası tedavisi tüm hızıyla sürerken Milli takım Teknik heyeti şampiyon güreşçimize moral ziyaretinde bulundular.

Teknik direktör İsak İrbaykhanov, yardımcı antrenörler Adem Bereket, Abdullah Çakmar, Mehmet Yozgat, Fırat Binici, masör Ahmet Çelik ve Elmadağ kamp müdürü Hasan Hüseyin  Kapucu Taha Akgül’ü Ankara’daki evinde ziyaret ettiler. Teknik heyet, milli güreşçimizin sakatlığı hakkında bilgiler aldılar.

TEDAVİM İYİ GİDİYOR 

Taha Akgül ziyaret sırasında yaptığı açıklamada tedavisinin son derece iyi gittiğini söyledi. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya beklediğimiz Taha Akgül, Yaşar Doğu Güreş Turnuvası ve Avrupa Şampiyonası hazırlıkları sırasında talihsiz bir sakatlık yaşamıştı.  Antrenmanda rakibi ile ikili mücadeleye giren 29 yaşındaki sporcu omzundan sakatlanmış ve ameliyat olmuştu. Taha Akgül, ameliyat sonrasında hızla iyileşerek fizik tedaviye başladı.Milli güreşçi, tedavi süreciyle ilgili “Sakatlığımın üzerinden 1 ay geçti. Ameliyat sürecinin ardından yaklaşık bir haftadır fizik tedavi sürecimiz başladı. 1,5-2 aylık bir fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecimiz olacak.” dedi. Fizik tedaviden sonra kondisyon antrenmanlarına geçeceğini dile getiren Akgül, “Sadece kolumu değil diğer bölgelerimin her zaman hazır olması gerekiyor. Çünkü olimpiyat senesi bu sene, çok önemli bir sene, hata şansımız yok. Yani azami dikkat ediyoruz her şeye. Bir günün bile bizim için çok büyük önemi var. O yüzden 1,5-2 aylık dönemin sonrasında çok acil bir şekilde kondisyon, koşu ve kuvvet antrenmanlarına başlamam gerekiyor. Bir de psikolojik bir tarafı olacak bu sakatlığın, onu da yenmem biraz zaman alacak. Ama antrenmanlar başlayınca kendimi iyi hissedeceğimi düşünüyorum. 2016 olimpiyatlarına giderken de bir sakatlık yaşamıştım, kasığımda 18 santimlik bir yırtık oluşmuştu. O sakatlığın ardından olimpiyat şampiyonluğu nasip olmuştu bana. 2020 olimpiyatlarına giderken de şimdi bir sakatlık yaşadım. Tabii bağ kopması daha büyük bir sakatlık, iyileşmesi zaman alıyor. Ama Allah’ın bir takdiri var bu işte diye düşünüyorum çünkü benim bütün şampiyonluklarımı nasip eden Allah, bunu da bize nasip eden Allah. Bundan sonraki şampiyonluklarımı nasip edecek olan da O. Ben bu sakatlığın belki de hayra nasip olacağını düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun, benim için çok üzülen insanlar var, ben herkesten  dua istiyorum.” dedi.

ABDULLAH ÇAKMAR: CUMHURBAŞKANIMIZ YAKINDAN İLGİLENİYOR

Taha Akgül’ün milli takımdaki antrenörü Abdullah Çakmar ise ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Şampiyonun olimpiyat öncesi sakatlanması bizi fazlasıyla üzdü. Ama 2016 yılında da olimpiyat öncesi bir sakatlık geçirmişti. Her şeye rağmen orada şampiyon olmuştu. Bu tedavi sürecini de  iyi geçirebilirsek bize 2,5 aylık bir zaman kalıyor. İnşallah bu 2,5 aylık zamanda da iyi hazırlanıp hedefimize ulaşırız. Burada önemli olan metanetli ve sabırlı olmak. Şu an herkes Taha’nın yanında Cumhurbaşkanımız çok ilgili alakalı takip ediyor yakinen bizi. Spor Bakanımız, Federasyon Başkanımız yine aynı şekilde benden bilgi alıyor. Onlara da ben teşekkür ediyorum çünkü,  devlet büyüklerimizin yanımızda arkamızda olması  bu süreci daha rahat aşmamızı sağlıyor. Allah nasip ederse 2016 yılında Taha nasıl altın madalya aldıysa, burada da hedefimiz şampiyonluk” şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından Taha Akgül ve Teknik heyet birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.