Sporcu beslenmesinin önemi vurgulandı  

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi oyuncuları ve antrenörleri, “Sporcu Beslenmesi ve Performansa Etkisi” başlıklı online eğitim ile bir araya geldi.

Kadın basketbolcuların beslenmesi; aktivitelerini üst düzeyde yapmaları, fiziksel gelişimleri ve genel sağlıkları açısından önem teşkil etmektedir. Kimi zaman ihmal edilen kimi zamanda abartılan bir konu olarak karşımıza çıkan “Sporcu Beslenmesi” kadın basketbolcular için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sebeplerle Türkiye Basketbol Federasyonu ve Herbalife Nutrition öncülüğünde 22 Mayıs tarihinde Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi Oyuncuları, Herbalife Nutrition Danışman Diyetisyeni Berrin Yiğit ve Herbalife Nutrition Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmet Tamer’in hazırladığı “Sporcu Beslenmesi ve Performansa Etkisi” başlıklı online eğitimde buluştu.

Sporcu beslenmesinin önemi vurgulandı

Sporcu beslenmesinin öneminin vurgulandığı eğitimde; beslenmede karşılaşılan yaygın problemler, beslenme piramidi, gıda seçimi, besin öğeleri gereksiniminin belirlenmesi, besinlerin ne zaman ne miktarda alınması gerektiği, makro besin öğeleri (protein, karbonhidrat, yağ) ve mikro besin öğeleri, antioksidanlar (vitamin ve mineraller) konularına değinildi.

Kadın basketbolcularımızın dikkatini çeken diğer konular ise; antrenman ve müsabaka sonrası hızlı toparlanmada seçilecek gıdalar, sıvı alımı ve önemi (hidrasyon), spor sakatlanmalarında beslenmenin önemi, takviye gıdalar (protein tozları, kafein, karnitin..vb) ve kadın sporculara öneriler oldu.

Kadın basketbolcuların katılımcı danışmanlara sorularının ardından eğitim sona erdi.