Sergen’in Hediyesi!

Yanlış 11 ve yanlış oyuncu değişiklikleri Beşiktaş’ın Kayseri’den eli boş dönmesine neden oldu. Düşme potasındaki rakibi karşısında kaybedilen 3 puanla Beşiktaş, lig üçüncülüğü şansını da tehlikeye soktu.

Beşiktaş’ın ilk 11’ini görünce, “Eyvah” dedim. Bu oyuncularla Kartal’ın golü bulamayacağı belliydi. Bu akşamki maçta Sergen Hoca’nın sürprizi, Necip’ti. Böyle bir maçta Sergen Hoca neden Necip’i ilk 11’de sahaya sürdü pek anlamadım. Siz anladınız mı ? Acaba Sergen Hoca’nın, böyle zor bir deplasman maçında, pek şans vermediği Necip’ten beklentisi neydi ? Evet oyunda kaldığı süre zarfında Necip sırıtmadı, hatası da olmadı ama üretkenlik adına da bir şey yapmadı. Muhtemelen Necip, ilk 11’de ismini duyduğunda şaşırmıştır !

Sergen Hoca’nın ilk 11’deki bir diğer yanlışı, Diaby’ydi. Her ne kadar son 2 maçta fileleri havalandırsa da, Malili futbolcunun katkısı çok sınırlı. Ne topa vurmayı biliyor ne de pozisyon almayı. Bunun için Malili, iki gol fırsatını kullanamadı. Tek iyi tarafı, atletik özellikleri !!! Eğer Kartal’ın ilk 11’inde Lens oynuyorsa, Diaby mutlaka yedek kalmalı. Her ne kadar çok beğenmesem de, sol açıkta N’Koudou ilk 11’te başlamalı. Ayrıca Lajiç’in forma giymediği maçlarda da, Boateng mutlaka sahada olmalı.

Burak etkisiz kalıyor

Beşiktaş’ın ilk 11’inde Lajiç ve Boateng olmadığında, gol yollarının vaz geçilmez ismi Burak, tıpkı bu akşamki maçta olduğu gibi çok fazla etkili olamıyor. Her ne kadar geçen haftaki maçta Burak, 1 gol ve 2 asistlik bir oyun ortaya koysa da, gole kadar Beşiktaş’ın golcüsü sahada pek yoktu. Burak ne Diaby’den ne de Atiba’dan uygun paslar alabiliyor. Bu 2 isme N’Koudou da eklenebilir. Durum böyle olunca da, Burak, kişisel gayretiyle skoru Beşiktaş lehine çevirmeye çalışıyor. Bu da her maçta mümkün olmuyor. Sergen Hoca’nın bu olumsuzluğu görüp, çözüm üretmesi gerekiyor.

İlk 11’de yanlış tercihler yapan Sergen Hoca, oyuncu değiştirmelerde de hata üstüne hata yaptı. Takımın en iyilerinden biri Lens’ken, Sergen Hoca Diaby’yi sahada tutup Hollandalıyı çıkarttı. Aynı anda 3 oyuncu değiştiren Sergen Hoca’nın bir diğer yanlışı, sol bek Rıdvan’ı kenara çekip, Caner’i sahaya sürmesiydi. Evet yenilen golde Rıdvan’ın hatası olabilir ama maçın genelinde Rıdvan çıkartılmayı hak edecek bir oyun oynamadı. Oyuna giren Caner ise beklenildiği üzere hiçbir varlık gösteremedi.

Kaliteli ayak Boateng

Tek doğru hamle, Boeteng’ti. Beşiktaş’ın golünde, tecrübeli Ganalı topu öyle güzel bir yere kesti ki, Atiba’ya topu sadece fileleri bırakmak kaldı. Her ne kadar golü 37’lik Kanadalı atsa da, gol kesinlikle Ganalı’nındı. Sergen Yalçın, son 4 maçta forvet arkasında mutlaka Boateng’i kullanmalı. Çünkü Ganalının topu kullanma becerisi, diğer isimlere göre çok daha iyi. Beraberlik golü Beşiktaş’ı umutlandırsa da, ev sahibi serbest vuruştan kazandığı nefis bir golle skor avantajını yeniden eline geçirip, rakibin maça ortak olmasına izin vermedi. Kravets’in golü de skoru belirledi (1-3).

Kayseri’de çok ama çok önemli 3 puan kaybeden Beşiktaş, bu şekilde lig üçüncülüğü şansını tehlikeye soktu. Kartal’ın beklentisi, sıralamada üstünde bulunan G.Saray ve Sivas’ın pandemi sonrası başlayan maçlardaki kötü görüntülerini devam ettirmeleri. Eğer Beşiktaş, Kayseri’den puan ya da puanlarla İstanbul’a dönmüş olsaydı, son 4 haftaya çok avantajlı bir şekilde girecekti. Bu fırsatı Beşiktaş, şimdilik Sergen Hoca’nın yanlışları nedeniyle tepti. Bakalım son 4 hafta bize neler gösterecek ?