Raketler ABD Açık’ta korta çıkıyor  

Raketler ABD Açık’ta korta çıkıyor   

Normal şartlarda sezonun son Grand Slam Turnuvası olan ABD Açık, bu defa sezonun ikinci Grand Slam’i olarak başlıyor.  Corona virüs pandemisinin neden olduğu bu değişiklik, başka ilkleri de beraberinde getiriyor.

Yıl içinde Grand Slam’ler genel olarak Avustralya, Fransa Açık (RolandGarros), Wimbledon ve ABD Açık sırasıyla oynanır. Ancak Corona virüs nedeniyle bu yıl sıralama değişti. Haziran ayında oynanması gereken Fransa Açık (RolandGarros) Eylül ayının son haftasına kaydırılıp, Wimbledon da iptal edilince ikinci sıraya ABD Açık yerleşti.

Maçlar seyircisiz

Bu yılki ABD Açık, alınan sağlık tedbirleri nedeniyle seyircisiz oynanacak. Ayrıca her tenis turnuvasında oynanan eleme tablosu maçları da yok. Turnuva doğrudan ana tablo maçlarıyla başlayacak. Ana tabloda da sadece tekler ve çiftler maçları onanacak. Corona virüs nedeniyle bazı ünlü raketler ABD’ye gitmedi. Erkeklerdeki eksiklikler Nadal, Federer, Monfils, Wawrinka, Kyrgios, Tsonga, Nishikori olarak sıralanırken, bayanlarda da Barty, Halep, Svitolina, Andreescu, Bencic, Kiki Bertens New York’da raket sallamayacak.

Tek erkeklerde Sırp NovakDjokoviç, 1 numaralı seri başı olarak katılacağı turnuvanın 1 numaralı favorisi olarak gösteriliyor. Son Cincinnati Turnuvası’nı kazanırken Sırp raket son derece formda gözüktü. Nadal ve Federer’in yokluğunda Djokoviç’in bu form grafiğiyle New York’ta mutlu sona rahat ulaşacağı konuşuluyor. Cincinnati Turnuvası’nda Djokoviç dışında olumlu sinyaller veren raket MilosRaoniç oldu. Seri başı olmadan turnuvaya katılan Raoniç, adını finale yazdırana kadar Tsitsipas ve Murray gibi isimleri devirdi.

New York’ta Djokoviç ilk turda Bosnalı Cumhur ile karşılaşırken, ana tablonun alt bölümünde 25 numaralı seri başı olarak raket sallayacak Raoniç, New York açılışını Arjantinli LeonardMayer (ATP:118) karşısında yapacak. Tek erkeklerin 2 numaralı seri başı raketi Avusturyalı Thiem’in ilk turdaki rakibi ise İspanyol JaumeMunar (ATP: 104). Sakatlığı nedeniyle uzun bir aradan sonra kortlara geri dönen İskoç Andy Murray (ATP:134)  ise Japon Nishioka (ATP:48) ile kozlarını paylaşacak.

Bayanlar sürprize açık

WTA Sıralaması’nın ilk 10’undan Halep, Barty, Svitolina gibi raketlerin New York’a gelmemesi, bayanlardaki mücadelenin her türlü sürprize açık olabileceğini gösteriyor. Her ne kadar Ka.Pliskova (SB:1), SofianKenin (SB:2), ve Serena Williams (SB:3) turnuvanın mutlu sona yakın isimleri olarak ön plana çıksa da, son Cincinnati Turnuvası’nda bu 3 raketin çeyrek finale kalamadan havlu atması, şampiyonluk için diğer raketlerin de devreye girebileceğini gösteriyor. Bu isimler içinde son Cincinnati Turnuvası’nda harika bir performans ortaya koyup mutlu sonu yakalayan Azerenka ilk sırada geliyor. Bakalım Belaruslu raket 7 yıl sonra yine bir Grand Slam şampiyonluğuna ulaşabilecek mi ?New York açılışını Azarenka, Avusturyalı Haas karşısında yapacak.