NBA’de Boykot Başladı

Torontolu oyuncular boykot hazırlığı yaparken, boykot hareketini başlatan Wisconsin Eyaleti’nden gelen Milwaukee Bucks oldu. NBA’de dün akşamki maçlar boykot nedeniyle oynanamadı.

Haber: Cem Çetin

NBA yıldızları; Wisconsin Eyaleti’nde 29 yaşındaki Jacob Blake isimli siyahi bir Amerikalı’nın polis şiddetine maruz kalıp, felç geçirmesine tepkisiz kalmadı. Dün akşam oynanması gereken 3 maç boykot nedeniyle oynanmadı. Boykotu, doğal olarak Wisconsin Eyaleti’nin takımı olan Milwaukee Bucks başlattı. Bucks; Orlando maçına çıkmadı. Bu maçtan sonra oynanması gereken Houston-Oklahoma ve Lakers-Portland maçları ise NBA yönetimi tarafından ertelendi.

Kritik toplantı

Yaşanan bu gelişmeler üzerine NBA Yönetimi, bugün Türkiye saatiyle 18.00’de toplanıp, mevcut tabloyu değerlendirecek. Durumun çok ciddi olduğunu söylemek gerekiyor. Sorun sadece 3-5 maçın boykotu değil; bazı kesimler sezonun şu aşamada sonlandırılmasını talep ediyor. Sezonun hemen sonlandırılmasını talep edenlerin başında LeBron James’li Lakers geliyor. Diğer Los Angeles takımı Clippers da Lakers ile aynı görüşü savunuyor. Ancak takımların çoğunluğu şimdilik maçların devamından yana bir tavır sergiliyor.

Ortaya çıkan tablo, NBA’de ciddi bir bölünmenin olduğunu gözler önüne seriyor. Maçlara devam kararı çıktığı takdirde, bazı oyuncuların maçları boykot etme ihtimali bulunuyor. Bu konuda NBA, Orlando’daki maçlar başlamadan önce, maçlara çıkmak istemeyenlere ceza verilmeyeceğini duyurmuştu. Acaba bu kural, bu boykota katılacaklar için de geçerli olacak mı ?