Murray’den muhteşem geri dönüş!  

ABD Açık’ta ikinci güne damgasını vuran isim Andy Murray oldu. Sakatlığı nedeniyle uzun süredir kortlarda gözükmeyen Muray, New York’taki ilk tur maçını 2-0 geriden gelip ve 1 maç puanı çevirip kazandı.

 Haber: Cem Çetin

ABD Açık’ın ikinci gününde korta çıkan İskoç Andy Murray, dikkat çekici bir galibiyet aldı. İlk tur maçında solak Japon Nishioka ile karşılaşan ATP 115.si Murray, ilk iki seti 6-4’lük setlerle kaybedip, skorda 2-0 geriye dönüştü. Oyunun bu bölümünde Murray, Japon raketin agresif oyununa cevap veremedi.

Geriden gelen Murray

Üçüncü sete de iyi başlayan Japon raket, 3-1’lik skoru yakalayıp maçı 3-0 bitirme yolunda büyük bir fırsat eline geçirdi. Ne var ki Murray, tecrübesiyle 24 yaşındaki Nishioka’ya bu fırsatı vermedi. Önce skoru 3-3’e getiren İskoç raket, tiebreak’e taşıdığı seti 7-5’lik skorla kazandı.

Dördüncü set karşılıklı oyunlara sahne olunca, seti kazananı bir kere tie-break belirledi. Ancak set tiebreak’e gitmeden önce Japon raket durum 6-5’ken maç puanından yararlanamadı. Dördüncü setin de tiebreak’ini7-4’lük skorla yine Murray kazanınca skora denge geldi (2-2). Final setindeJapon raket Murray’in servisini kırıp, avantaj yakaladı. Ancak Murray bu kırmaya hemen reaksiyon verdi, o da rakibinin servisini kırdı ve skora denge geldi (3-3).

Tecrübe farkı

Final setinde durum 5-4 Murray lehineyken, İskoç raket Nishioka’nın servisini bir kere daha kırıp, seti 5-4, maçı da 3-2 kazanıp, adını ikinci tura yükseldi. 4 saat 38 dakika süren maça kötü başlamasına karşın pes etmeyen ve dikkat çekici mental güç gösterisi ortaya koyan Murray 14 ace ve 59 winner ile oynarken, 77 tane basit hata ve 13 tane çift hata yaptı. Murray ikinci turda 15 numaralı seri başı Kanadalı Aliassime ile karşılaşacak.

Tek erkeklerde ikinci gün ilk tur maçına çıkan seri başı raketlerden Avusturyalı Thiem (SB:2), Rus Medvedev (SB:3), İtalyan Berrettini (SB:6), Rus Khachanov (SB:11), Rus Rublev (SB:10), İngiliz Evans (SB:23), Norveçli Ruud (SB:30), Hırvat Çilic (SB:31) maçlarını kazanıp, ikinci tura yükseldiler.

Tek bayanlarda favoriler galip

İlk tur karşılaşmalarının devam ettiği tek bayanlarda seri başı raketler kötü bir sürpriz yaşamadı. Genç jenerasyondan ABD’li Kenin (SB:2), BelarusSabalenka (SB:5), Yunan Sakkari (SB:15), Çek Muchova (SB:20), ABD’li Anisimova (SB:22), Belçikalı Mertens (SB:16), tecrübelilerden ise ABD’li Keys (SB:7), İngiliz Konta (SB:9) ve İspanyol Muguruza (SB:10) rakiplerini yenip, yollarına devam etti.

Öte yandan ikinci defa yeniden tenise dönme kararı alan 37 yaşındaki Belçikalı Kim Clijsters, ilk tur maçında 21 numaralı seri başı Rus Alexandrova engelini geçemedi. Çok iyi oynadığı İlk seti 6-3 kazanmasına karşın Belçikalı raket, diğer iki seti 7-5 ve 6-1 kaybedip turnuvaya veda etti.